احتمال محکوم شدن رقیب احتمالی حزب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری آینده به چهار سال زندان

۱۴۰۱/۳/۱۱

قرار است امروز دادگاه ترکیه حکم خود را درباره اکرم امام‌اوغلو، شهردار استانبول و از رقیبان احتمالی حزب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اعلام کند. دفتر مطبوعاتی شهرداری استانبول هدف از صدور این حکم را تلاش برای حذف امام‌اوغلو از انتخابات خوانده است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه، دادستان برای امام‌اوغلو درخواست حدود چهار سال زندان کرده است.

اکرم امام‌اوغلو، عضو حزب جمهوری خواه خلق، در انتخابات سال ۲۰۱۹ توانست به بیش از ۲۰ سال سیطره حزب عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان بر شهرداری استانبول پایان داده و به عنوان شهردار این شهر انتخاب شود.

پیش از این حکم ۱۰ سال زندان جانان کفتانچی‌اوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق، به حدود پنج سال تقلیل یافته بود.

در همین حال روز ۳۱ اردیبهشت هزاران نفر در استانبول ترکیه برای حمایت از جانان کفتانچی‌اوغلو تجمع کردند.

تحلیل‌گران هدف از صدور این احکام را حذف این حزب از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده دانسته‌اند که رقیب جدی حزب اردوغان محسوب می‌شود.

دادگاه شهردار استانبول به اتهام «توهین به مقامات دولتی» برگزار شده است.

امام‌اوغلو ابطا‌ل کنندگان انتخابات سال ۲۰۱۹ شهرداری ترکیه را «احمق» خوانده بود.

دفتر مطبوعاتی شهرداری استانبول گفته بود که این عبارت امام‌اوغلو پاسخ به سلیمان سویلو، وزیر کشور بوده که او را «احمق» خوانده بود.

امام‌اوغلو در سال ۲۰۱۹ میلادی توانست بن‌علی ییلدیریم، نخست‌وزیر پیشین این کشور و نامزد مورد حمایت اردوغان را شکست دهد اما کمیسیون انتخابات این انتخابات را باطل کرد. امام‌اوغلو حدود دو ماه بعد در انتخابات جدید نیز پیروز و شهردار استانبول شد.

به دلیل اهمیت سیاسی و اقتصادی استانبول، انتخابات شهرداری این شهر نسبت به شهرهای دیگر از اهمیت نمادین و سیاسی بیشتری برخوردار است به طوری که خود اردوغان گفته بود: «هر کسی استانبول را ببرد، ترکیه را برده است.»

قرار است در سال ۲۰۲۳، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برگزار شود.

نارضایتی‌های اقتصادی به دلیل افزایش تورم و کاهش شدید ارزش پول ملی، بخش عمده نارضایتی‌های مردم ترکیه از دولت این کشور است. همچنین آمارها از افزایش میزان بیکاری در ترکیه خبر می‌دهند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ۵ عصر
خبر ورزشی
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید