هشدار قبایل عرب خوزستان به ماموران درباره ادامه تیراندازی به معترضان

۱۴۰۱/۳/۹

همزمان با ادامه تظاهرات ضد حکومتی در آبادان در شامگاه یکشنبه، گروهی از قبایل عرب خوزستان با در دست داشتن پرچم‌های خود وارد این شهر شده و درباره ادامه تیراندازی نیروهای حکومتی به سوی مردم هشدار دادند؛ شمار اجساد به دست آمده از آوار متروپل نیز به ۳۲ نفر رسید.

استاندار خوزستان روز دوشنبه نهم خرداد گفت یک پیکر از زیر آوار خارج شده و آمار جانباختگان متروپل آبادان به ۳۲ نفر افزایش یافته است.

استاندار خوزستان روز یکشنبه در هفتمین روز فروریزی برج متروپل تعداد مفقودان را ۳۸ نفر اعلام کرد که در این صورت از سرنوشت ۳۵ نفر خبری در دست نیست.

ادامه اعتراض‌ها و هشدار قبایل عرب

مردم آبادان شامگاه یکشنبه به حضور در خیابان‌ها و سردادن شعارهای ضد حکومتی ادامه دادند و بر اساس تصاویر و ویدیوهای منتشرشده، ماموران امنیتی اقدام به تیراندازی و شلیک گاز اشک‌آور به سوی آنها کردند.

شامگاه یکشنبه همچنین گروهی از قبایل عرب خوزستان با در دست داشتن پرچم‌های عشیره‌های خود وارد آبادان شده و درباره ادامه تیراندازی نیروهای حکومتی به سوی مردم هشدار دادند.

بر اساس تصاویر و ویدیوهای منتشر شده، آنها با مراسم یزله با خانواده قربانیان حادثه متروپل همدردی کردند و با سر دادن شعارهایی به زبان عربی، هشدار دادند در صورت ادامه خشونت‌ها و تیراندازی ماموران حکومت به سوی مردم عزادار، مقابله خواهند کرد.

تظاهرات اعتراضی مردم آبادان در شامگاه یکشنبه هشتم خرداد برای چندمین شب پیاپی ادامه یافت و معترضان شعارهایی از جمله «نترسید، نترسید ما همه با هم هستیم» و «بسیجی برو گم شو» سردادند.

طبق ویدیوها و گزارش‌های دریافتی، نیروهای امنیتی به معترضان تیراندازی کرده و گاز اشک آور زده‌اند.

یک مخاطب ایران اینترنشنال گزارش داد که نیروهای امنیتی مسیر فلکه فرودگاه به سمت آبادان را بسته‌ بودند.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده، معترضان در شهر مسجد سلیمان، یکی دیگر از شهرهای خوزستان نیز برای ابراز همبستگی با مردم آبادان تجمع کردند.

همچنین گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از برقراری جو شدید امنیتی در شاهین شهر اصفهان است و در حالی که مردم می‌خواستند شامگاه یکشنبه برای قربانیان متروپل تجمع و سوگواری کنند، با برخورد شدید نیروهای امنیتی روبرو شدند.

کمی پیش از آغاز دوباره اعتراضات در آبادان و شهرهای دیگر ایران، جمعی از سینماگران در بیانیه‌ای با عنوان «تفنگت را زمین بگذار» از نیروهای نظامی عامل سرکوب مردم خواستند سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند.

نویسندگان این بیانیه اعلام کردند که «فوج خروشان مردم ستم دیده از جای جای ایران فریاد همراهی و همدلی با مردم دردمند آبان سر داده‌اند.»

شامگاه شنبه نیز علیرغم جو شدید امنیتی در شهرهای مختلف استان خوزستان، گروهی از مردم در اندیمشک با برگزاری تجمع خیابانی شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

هم‌زمان گزارش‌های متعددی از استقرار ماموران یگان ویژه در شهرهایی از جمله آبادان، خرمشهر، اهواز و خرمشهر منتشر شد و شهروندان خبر دادند که اینترنت تلفن همراه از عصر شنبه به طور کامل قطع بود.

گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال همچنین حاکی از بازداشت گروهی از معترضان در استان خوزستان طی روز شنبه است.

اعتراضات سراسری اخیر که با اعتراض به فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان شروع شده، به اعتراضات ضدحکومتی تبدیل شده است.

چند روز پس از فرو ریختن ساختمان متروپل، بر اساس گزارش‌های محلی همچنان تعدادی از مردم آبادان زیر آوار مانده‌اند.

تیتر اول
قدرت کلمات
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید