فرماندار اوکلاهاما شدیدترین قانون «منع سقط جنین» در آمریکا را امضا کرد

۱۴۰۱/۳/۵

کوین استیت، فرماندار ایالت اوکلاهاما در آمریکا، شدیدترین قانون منع سقط جنین در این کشور را امضا و اوکلاهاما را به اولین ایالت آمریکا تبدیل کرد که عملا دسترسی به امکان سقط جنین در آن پایان می‌یابد. این تصمیم معترضان بسیاری دارد.

این قانون که بلافاصله پس از امضای فرماندار اوکلاهاما لازم‌الاجراست، هر گونه سقط جنین پس از لقاح را به استثنای چند مورد، ممنوع خواهد کرد.

فرماندار ایالت اوکلاهاما روز چهارشنبه در بیانیه‌ای نوشت: «از لحظه‌ای که زندگی در زمان لقاح شروع می‌شود، زمانی است که ما به عنوان انسان مسئولیت داریم هر کاری که می‌توانیم برای محافظت از جان آن نوزاد و زندگی مادر انجام دهیم. این چیزی است که من معتقدم و این همان چیزی است که اکثر مردم اوکلاهاما به آن اعتقاد دارند.»

مراکز ارائه دهنده سقط جنین اعلام کرده‌اند به محض امضای این قانون، انجام سقط جنین را متوقف خواهند کرد.

این قانون با الهام از قانونی که در ماه سپتامبر در ایالت تگزاس تصویب شد، نوشته شده است و راه را برای شکایت شهروندان عادی علیه افرادی که مظنون به کمک به زنان باردار برای انجام سقط جنین هستند، باز می‌کند.

پس از تصویب قانونی مشابه در ایالت تگزاس، در همسایگی اوکلاهاما، این ایالت پذیرای هزاران زن تگزاسی بود که در پی سقط جنین بودند.

پیشتر فرماندار اوکلاهاما اعلام کرده بود قانونی را امضا کرده که سقط جنین را پس از هفته ششم بارداری، در این ایالت ممنوع می‌کند.

همچنین پیشتر انتشار گزارشی درباره تصمیم احتمالی دیوان عالی آمریکا برای لغو قانون حق سقط جنین با واکنش گسترده مردم و چهره‌های سیاسی ایالات متحده همراه شد و بسیاری این تصمیم را محدودسازی حقوق همه شهروندان آمریکا ارزیابی کردند.

پس از آنکه مخالفان و موافقان این تصمیم در مقابل ساختمان دیوان عالی در واشینگتن دی‌سی تظاهرات کردند، مردم در دیگر شهرهای بزرگ آمریکا نیز در اعتراض به این تصمیم دست به تظاهرات زدند.

این اعتراضات پس از آن آغاز شد که نشریه پولیتیکو اعلام کرد به سندی دست یافته که بر اساس آن اکثریت قضات دیوان عالی با پیش‌نویس ارائه‌ شده یکی از قضات در زمینه لغو تصمیم سال ۱۹۷۳ «رو علیه وید» موافق‌اند.

«رو علیه وید» حکم تاریخی دیوان عالی آمریکا در یک پرونده بود که در پی آن، آزادی زنان برای انجام سقط جنین بدون محدودیت‌های سخت‌گیرانه دولتی، قانونی شد.

در پی این حکم تاریخی، بخش عمده‌ای از قوانین فدرال و ایالتی در زمینه سقط جنین در آمریکا برچیده شد.

در صورت لغو این حکم از سوی دیوان عالی آمریکا، ۲۶ ایالت جمهوری‌خواه که عمدتا در مرکز و جنوب کشور قرار دارند آماده‌اند تا سقط جنین را به طور کامل ممنوع کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

انسان، زمین، فردا
چشم‌انداز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید