سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی احتمال معاوضه احمدرضا جلالی را رد کرد

۱۴۰۱/۳/۳

مسعود ستایشی، سخنگوی جدید قوه قضاییه جمهوری اسلامی احتمال معاوضه احمدرضا جلالی، پژوهشگر ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام در ایران با حمید نوری، مقام پیشین قوه قضاییه جمهوری اسلامی را که در سوئد در انتظار اعلام حکم دادگاه است، رد کرد و گفت پرونده قضایی جلالی در مرحله اجرای رأی است.

ستایشی روز سه‌شنبه سوم خرداد در اولین نشست خبری خود به عنوان سخنگوی قوه قضاییه به خبرنگاران گفت: «فرایند رسیدگی به اتهامات احمدرضا جلالی به پایان رسیده و در خصوص این شخص حکم شرعی و قانونی از دادگاه صالح صادر شده است.»

به گفته او، پرونده جلالی در مرحله اجرای رأی است: «به صراحت اعلام می‌کنم مسأله مبادله این شخص مطرح نیست. اینکه چه زمانی و چگونه حکم این فرد اجرا می‌شود، با دادستان مربوطه و مسئول اجرای حکم است.»

سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی در مقابل، روند دادرسی پرونده حمید نوری در دستگاه قضایی سوئد را «سیاسی» دانست و اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی را نیز که در بلژیک به جرم تلاش‌های تروریستی‌اش به زندان محکوم شده، «مظلوم» خواند.

تبادل زندانی بر اساس قوانین حقوقی و بین‌المللی، امری مرسوم بین دولت‌هاست، اما آنچه جمهوری اسلامی در این گونه موارد آن را «مبادله» می‌نامد، در عمل «معاوضه» مجرمان مورد نظر خود در خارج از کشور، با افرادی است که جمهوری اسلامی در داخل خاک ایران آنان را به گروگان گرفته است.

جمهوری اسلامی متهم است با گروگان گرفتن شهروندان خارجی و شهروندان دوتابعیتی، قصد محقق کردن خواسته‌های خود از دیگر دولت‌ها را دارد.

اعمال فشار جمهوری اسلامی از این طریق بر سوئد در مورد پرونده حمید نوری دیده می‌شود.

همزمان با برگزار شدن آخرین جلسه دادگاه حمید نوری در استکهلم، خبرگزاری ایسنا خبر داد اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی در دستور اقدام قرار گرفته است.

کریستینا لیندهوف کارلسون، دادستان این دادگاه، در آخرین دفاعیات خود از کیفرخواست، بار دیگر نوری را به دلیل نقش داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت در سال ۶۷، به «‌جنایت‌ جنگی و قتل‌ عمد» متهم کرد و برای او تقاضای اشد مجازات‌ یعنی حبس ابد کرد.

در آخرین روز اردیبهشت، ویدا مهران‌نیا، همسر جلالی، گفت وزارت دادگستری ایران در حال بررسی به تأخیر انداختن اجرای حکم اعدام این محقق دوتابعیتی است.

روز دوشنبه دوم خرداد، محمدحسین ساکت و هلاله موسویان، وکیلان جلالی، همراه با عمادالدین باقی، فعال سیاسی، در میزگردی موضوع پرونده جلالی را بررسی کردند.

موسویان در این میزگرد گفت: «پرونده آقای جلالی مشابه پرونده مازیار ابراهیمی است که مستندی هم در مورد ایشان پخش شد و بعد از مدتی به این نتیجه رسیدند که اشتباه کردند و او هیچ گونه نقشی نداشته و حتی غرامت هم به ایشان پرداخت شده است.»

او اضافه کرد: «جلالی می گوید از ضابطین و مقامات امنیتی دیگر بخواهید که دوباره بررسی کنند. من داستانی مشابه مازیار ابراهیمی را دارم.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید