رویترز: نفتکش حامل یک میلیون بشکه نفت خام ایران وارد آب‌های ونزوئلا شد

۱۴۰۱/۳/۳

خبرگزاری رویترز یک روز پس از آنکه به نقل از چند منبع گزارش داد ایران سوخت‌رسانی و نوسازی پالایشگاه‌های اصلی ونزوئلا را آغاز کرده، در گزارشی جدید خبر داد که یک نفتکش با حدود یک میلیون بشکه نفت خام ایران وارد آب‌های ونزوئلا شده است.

رویترز روز سه‌شنبه سوم خرداد بر اساس اسناد کشتیرانی و همچنین داده‌های رهگیری نفتکش‌ها گزارش داد که این نفتکش روز یکشنبه وارد آب‌های ساحلی ونزوئلا در نزدیکی بندر «اَموای» شده است.

بنابر این گزارش، نفتکش «سیلویا ۱» که با پرچم ایران تردد می‌کند و در خدمت «شرکت ملی نفتکش ایران» است چند روز پیش از ورود به این بندر، در نزدیکی بندر ژوزه ونزوئلا دیده شده بود.

این نفتکش کمتر از دو ماه پیش «خور فکان» در دریای عمان را ترک کرد و پس از آنکه به نزدیکی دماغه امید نیک رسید سیستم ارسال سیگنال خود را خاموش کرد و به سوی اقیانوس اطلس رفت.

ایران و ونزوئلا که هر دو تحت تحریم‌های نفتی آمریکا قرار دارند سال گذشته یک توافق معاوضه یا سوآپ امضا کردند که بر اساس آن، ایران به ونزوئلا نفت فوق سنگین می‌دهد و در ازای آن، نفت خام تحویل می‌گیرد.

ونزوئلا در سال‌های اخیر همچنین برای نوسازی و ارتقاء پالایشگاه‌های خود تجهیزاتی از ایران دریافت کرده است.

حدود سه هفته پیش جواد اوجی، وزیر نفت جمهوری اسلامی، به ونزوئلا و نیکاراگوئه سفر کرد و در جریان سفرش به ونزوئلا توافق‌هایی با مقام‌های ارشد آن کشور امضا کرد.

اوجی در این سفر گفت: می‌خواهیم از تمامی ظرفیت‌ها برای توسعه روابط و ‌همکاری‌های مشترک بهره‌گیری کنیم؛ وزارت نفت ونزوئلا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این سفر با هدف «تعمیق همکاری‌های دوجانبه و دستیابی به راهکارهایی برای غلبه بر تحریم‌های آمریکا» انجام شده است.

پس از سفر اوجی به ونزوئلا مقام‌های وزارت نفت دولت رئیسی گفتند که میزان صادرات میعانات گازی را که در دولت روحانی روزانه بین ۲۰ تا ۶۰ هزار بشکه بود ۲/۵ تا ۳ برابر افزایش داده‌اند.

همکاری‌های ایران و ونزوئلا به قراردادهای تجاری و نفتی محدود نیست و پیشتر مقام‌های وزارت دفاع اسرائیل گفته‌اند که ایران بمب‌های هدایت شونده برای استفاده در «‌پهپاد مهاجر» و سایر مدل‌های مشابه را به ونزوئلا تحویل داده است.

چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید