بحران آلودگی هوا؛ اداره‌ها و دانشگاه‌های استان تهران تعطیل شدند

۱۴۰۱/۳/۳

پس از انتشار خبر پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی زودتر از موعد اداره‌های پایتخت در روز سه‌شنبه سوم خرداد، خبر تعطیلی اداره‌ها از ساعت ۱۲ امروز اعلام شد.

معاون عمرانی استاندار تهران، ضمن اشاره به درخواست وزارت بهداشت، گفت: «با کاهش ساعت کاری ادارات پایتخت برای امروز موافقت شد.»

عابد ملکی گفت: «برای فردا هم بعدازظهر امروز تصمیم‌گیری می‌شود.»

به گفته ملکی، کلیه فعالیت‌های ورزشی در فضای باز هم لغو شده است. او از تعطیل شدن فعالیت دانشگاه‌ها در نوبت عصر امروز نیز خبر داد.

پیش از این عباس شاهسونی، رییس گروه سلامت و تغییر اقلیم وزارت بهداشت با اشاره به احتمال ورود به شرایط خطرناک وضعیت هوا از بعدازظهر امروز (سه‌شنبه سوم خرداد)، از پیشنهاد وزارت بهداشت برای کم کردن ساعت کار اداره‌ها و تعطیلی زودتر از موعد خبر داده بود.

با رسیدن شاخص کیفیت هوا به وضعیت بسیار ناسالم و خطرناک و تشدید بحران ریزگردها، در تهران و دست‌کم ۱۲ استان البرز، خوزستان، بوشهر، لرستان، مرکزی، قزوین، قم، کرمانشاه، کردستان، ایلام، زنجان، آذربایجان غربی، مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات در روز سه‌شنبه تعطیل اعلام شد.

ملکی با اعلام تعطیلی مدارس استان تهران، گفته بود: «به علت آلودگی هوا، تمامی مدارس شهر و استان تهران در همه مقاطع تحصیلی در دو نوبت صبح و عصر در روز سه‌شنبه سوم خرداد ماه تعطیل است.»

او درباره تعطیلی ادارات و دانشگاه‌ها هم گفته بود تصمیمی در خصوص تعطیلی ادارات و دانشگاه‌ها در روز سه‌شنبه اتخاذ نشده است.

هفته گذشته نیز در روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت مدارس و دانشگاه و ادارات شهر و استان تهران به دلیل آلودگی هوا تعطیل اعلام شده بود که تعطیلی مدارس در روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت نیز ادامه یافت.

محمدرضا فلاح‌نژاد، مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز نیز از تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی در شهر کرج و دیگر شهرهای استان البرز در روز سه‌شنبه به دلیل آلودگی هوا خبر داد و گفت که منشا آلودگی هوا ریزگردها بوده و استمرار دارد.

در استان خوزستان نیز محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، با اعلام تعطیلی همه مقاطع تحصیلی و ادارات این استان در سه‌شنبه، خاطرنشان کرد این تصمیم توسط کارگروه اضطراری آلودگی هوا و به علت وقوع گرد و خاک شدید اتخاذ شده است.

وضعیت آلودگی هوا در برخی از شهرهای خوزستان دوشنبه شب از ۶۶ برابر حدمجاز نیز گذشت و در حمیدیه به ۱۰ هزار، شادگان ۷ هزار و ۵۱۶، آبادان ۶ هزار و ۲۵۶، اهواز پنج هزار و ۱۸۴، سوسنگرد پنج هزار و ۱۴۳، بندر امام ۳ هزار و ۱۴۳، دزفول سه هزار و ۱۱۳، شوش دو هزار و ۵۳۰، اندیمشک یک هزار و ۷۱۹ و ماهشهر یک هزار و ۴۹۶ میکروگرم بر متر مکعب رسید.

این درحالی است که شاخص کیفیت هوا از صفر تا ۵۰ خوب، ۵۰ تا ۱۰۰ سالم، ۱۰۰ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۰ تا ۲۰۰ ناسالم برای تمام افراد و وضعیت قرمز است. وقتی شاخص کیفیت هوا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ باشد هوا بسیار ناسالم است و باید وضعیت بنفش اعلام شود و قرار گرفتن شاخص کیفیت هوا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ و بیش از آن وضعیت خطرناک است.

در استان مرکزی نیز مهدی زندیه وکیلی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی، گفت که تمامی ادارات، بانک‌ها و موسسات اعتباری، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی روز سه‌شنبه، سوم خرداد، به دلیل آلودگی هوا تعطیل اعلام شد.

کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی منطقه اثر آلودگی هوا را سراسر استان مرکزی عنوان کرد و توصیه کرد تا مراکز درمانی آماده پذیرش بیماران ناشی از آلودگی هوا باشند.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین نیز از لغو امتحانات و تعطیلی تمام مدارس این استان خبر داد و بر لزوم آماده باش اورژانس و جمعیت هلال احمر و مراکز درمانی تاکید کرد.

کارگروه اضطرار آلودگی هوای قم نیز در اطلاعیه‌ای تمامی مدارس این استان را در روز سه‌شنبه تعطیل اعلام کرد.

محمد هادی رستمیان، معاون عمرانی استانداری بوشهر، نیز گفت که به دلیل شدت گرفتن آلودگی‌هوا در اثر ریزگردها، فعالیت همه دستگاه‌های دولتی، مدارس، دانشگاه‌های استان بوشهر در روز سه شنبه تعطیل اعلام می‌شود.

غلامرضا شهبازی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه، هم خبر داد که به دلیل افزایش ذرات گرد و غبار تمامی ادارات، بانک‌ها و موسسات اعتباری، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان کرمانشاه روز سه‌شنبه تعطیل است.

در همین حال صفی‌الله کرامتی، مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان، نیز اعلام کرد که به دلیل تشدید آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار و رسیدن شاخص کیفیت هوا به وضعیت خطرناک، روز سه‌شنبه تمامی مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی همه شهرهای استان زنجان تعطیل است.

کرامتی افزود که در شهرهای استان زنجان باید اورژانس به حالت آماده‌باش در آمده و خودروهای اورژانس باید در چند نقطه از شهر زنجان و دیگر شهرهای این استان مستقر شوند.

در استان کردستان نیز به دلیل تداوم آلودگی هوا، تمامی ادارات، سازمان‌های دولتی، بانک‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در روز سه‌شنبه تعطیل اعلام شد.

مجید بیگلریان، مدیرکل مدیریت بحران ایلام، نیز اعلام کرد که به دلیل آلودگی هوا، همه مدارس، دانشگاه‌ها، بانک‌ها و ادارات شهر و استان ایلام در روز سه‌شنبه تعطیل است.

در لرستان نیز بنابر اعلام کارگروه اضطرار آلودگی هوا، همه مدارس در روز سه‌شنبه به علت پدیده ریزگردها تعطیل است.

در آذربایجان غربی هم با تصمیم کارگروه آلودگی هوا، تمامی مدارس شهرستان‌های سردشت، بوکان و پیرانشهر در روز سه‌شنبه تعطیل اعلام شد و در اشنویه فقط نوبت صبح مدارس ابتدایی تعطیل خواهد بود.

اخبار
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید