ارتش اردن: نیروهای وابسته به ایران جنگ مواد مخدر در مرز ما به راه انداخته‌اند

۱۴۰۱/۳/۲

ارتش اردن با اشاره به افزایش فعالیت گروه‌های وابسته به ایران در قاچاق مواد مخدر، اعلام کرد اردن در مرزهای خود با «جنگ مواد مخدر» از سوی نظامیان و شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی روبه‌رو است.

مصطفی الحیاری، سخنگوی نیروهای مسلح اردن، روز دوشنبه به تلویزیون دولتی این کشور گفت: «ما در مرزهایمان با جنگ روبه‌رو شده‌ایم؛ جنگ مواد مخدر که رهبری آن را سازمان‌های مورد حمایت طرف‌های خارجی در دست دارند. این شبه‌نظامیان ایران خطرناک‌ترین هستند. زیرا امنیت ملی اردن را هدف قرار داده‌اند.»

اظهارات این مقام نظامی یک روز پس از آن بیان می‌شد که اردن اعلام کرد در تازه‌ترین درگیری نیروهایش با قاچاقچیان مواد مخدر، چهار تن از قاچاقچیان در مرز این کشور با سوریه کشته شدند.

پس از آن نیز دیده‌بان حقوق بشر سوریه خبر داد یکی از کشته‌شدگان که سردسته این گروه بود در ارتباط با حزب‌الله لبنان بوده است.

در پنج ماهی که از سال جاری میلادی می‌گذرد درگیری نیروهای اردن با قاچاقچیان موارد مخدر در نقاط مرزی این کشور با سوریه دست‌کم ۴۰ کشته و صدها زخمی برجای گذاشته که اغلب آنها اجیرشدگان توسط گروه‌های وابسته به ایران بوده‌اند.

کشور جنگ‌زده سوریه در سال‌های اخیر با ساخت آزمایشگاه‌های متعدد، به محلی برای تولید و توزیع مواد مخدر به اردن و از آن طریق به کشورهای حاشیه خلیج فارس تبدیل شده است.

به گفته اردن و همچنین به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی از جمله گروه حزب‌الله و همچنین «لشکر چهارم» ارتش سوریه که به جمهوری اسلامی نزدیک است، در عملیات قاچاق مواد مخدر نقش دارند.

با این حال میزان این عملیات قاچاق مواد مخدر در ماه‌های اخیر افزایشی چشمگیر داشته است.

بنابر اعلام مقام‌های اردن، طی پنج ماه گذشته بیش از ۲۰ میلیون قرص روانگردان «کاپتاگون» از قاچاقچیان ضبط شد در حالی که سراسر سال گذشته این میزان به ۱۴ میلیون قرص می‌رسید.

یکی از دلایل اصلی افزایش فعالیت قاچاقچیان وابسته به جمهوری اسلامی، درگیر شدن روسیه در جنگ اوکراین و عقب‌نشینی نیروهای روس از مناطق جنوب سوریه ذکر شده است.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی در این مدت شروع به ساخت آزمایشگاه‌های مواد مخدر در جنوب سوریه برای تسهیل حمل و نقل این مواد به اردن و کشورهای حاشیه خلیج فارس شده‌اند.

ملک عبدالله، پادشاه اردن، نیز هفته گذشته گفته بود با عقب‌نشینی نیروهای روسیه از جنوب سوریه، بیم آن می‌رود که شبه‌نظامیان وابسته به ایران جای خالی آنها را در این مناطق پر کنند.

افزایش فعالیت‌های قاچاق گروه‌های وابسته به ایران در ماه‌های اخیر باعث شد که اردن تعداد نیروهایش در مرز با سوریه را به طور چشمگیری افزایش بدهد.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید