دادگاه متهم حمله به سه طلبه در مشهد برگزار شد

۱۴۰۱/۳/۱

جلسه رسیدگی به اتهامات متهم حمله با چاقو به سه طلبه در صحن حرم مشهد در دادگاه انقلاب این شهر برگزار شد و تنها طلبه بازمانده این حمله خواستار «مجازات» متهم شد.

هادی منصوری قاضی پرونده و رییس این دادگاه که روز یکشنبه اول خرداد برگزار شد، اعلام کرد دادگاه همین یک جلسه بوده و رای آن در زمان مقرر اعلام خواهد شد.

نماینده دادستان نیز در این دادگاه، متهم را عبداللطیف مرادی مشهور به عبداللطیف السلفی فرزند محمد طاهر معرفی کرد و گفت که او «تبعه افغانستان و به شدت تحت تاثیر افکار تکفیری بوده است.»

بر اساس گزارش قوه قضاییه جمهوری اسلامی، متهم در جلسه دادگاه گفت: «در یکی از کشورهای همسایه اساتیدی داشتم و تحت تاثیر تعلیمات آنها قرار داشتم.» او همچنین اعلام کرد: «در فضای مجازی فعالیت و بعضی از شبکه‌ها را دنبال می‌کردم.»

در حمله‌ای که روز سه‌شنبه ۱۶ فروردین در حرم امام هشتم شیعیان در مشهد روی داد، یک نفر با چاقو به سه طلبه به نام‌های محمد اصلانی، محسن پاکدامن و محمدصادق دارایی حمله کرد که اصلانی همان روز و دارایی چندی بعد در بیمارستان کشته شدند.

پاکدامن نیز که زخمی شده بود اما زنده ماند، در جلسه دادگاه حضور داشت و از دادگاه خواست تا متهم «در چارچوب موازین شرعی و قانونی مجازات شود.»

رسانه‌های ایران پیش از این ضارب را «فردی ۲۱ساله به نام عبداللطیف مرادی، افغان ازبک‌تبار» معرفی کرده بودند که «یک سال پیش به صورت غیرقانونی از مرز پاکستان وارد ایران شد» و ساکن مشهد بوده است.

همچنین بر اساس اعلام خبرگزاری ایرنا، هر سه طلبه که مورد حمله قرار گرفتند ساکن منطقه قلعه ساختمان (شهرک رجایی) در حاشیه شهر مشهد بودند و ضارب نیز از ساکنان همین منطقه بود.

رسانه‌های ایران از بازداشت شش نفر به اتهام «همکاری با»‌ این فرد،‌ از جمله دو برادر او خبر داده بودند.

حمله به این سه طلبه شیعه، سه روز پس از کشته شدن گل‌محمد آخوند پژمان و عبدالرحمن آخوند خوجه،‌ دو طلبه اهل سنت در گنبدکاووس در استان گلستان،‌ انجام شد.

حیدر آسیابی، رییس کل دادگستری استان گلستان، از بازداشت متهم به قتل این دو طلبه اهل سنت خبر داده اما دلیل حمله را «اختلافات شخصی» اعلام کرده بود. با این جزییات بیشتری درباره متهم منتشر نشده است.

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید