آمریکا شبکه‌ تجاری یک تاجر لبنانی در عراق و لبنان را به دلیل تأمین مالی حزب‌الله تحریم کرد

۱۴۰۱/۲/۳۰

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک)، احمد جلال رضا عبدالله، تاجر لبنانی و تأمین‌کننده مالی گروه شبه‌نظامی حزب‌الله، پنج نفر از همکاران او و هشت شرکتش در لبنان و عراق را تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای نوشت این تحریم‌های جدید علیه «روش عمل حزب‌الله در استفاده از پوشش تجارت به ظاهر مشروع برای ایجاد درآمد و اهرم سرمایه‌گذاری تجاری در بسیاری از بخش‌ها با هدف تأمین مالی مخفیانه حزب‌الله و فعالیت‌های تروریستی این گروه» است.

گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌کند، در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی وزارت امور خارجه آمریکا قرار دارد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین اعلام کرد این تحریم‌های جدید «همچنین نشان می‌دهد چگونه حزب‌الله برای مخفی کردن مشارکت خود در این کسب‌وکارها، با هدف ایجاد شرکت‌هایی با ساختار مالکیت غیرشفاف تلاش می‌کند.»

این بیانیه همچنین فاش می‌کند که حزب‌الله در فعالیت‌های مجرمانه‌ای چون تغییر برچسب داروها برای فروش دارو در بازار سیاه دست داشته است.

احمد جلال رضا عبدالله که در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفته، یکی از مقام‌های حزب‌الله و یکی از اعضای فعال شبکه مالی جهانی این گروه شبه‌نظامی است که از دهه‌ها پیش تا کنون از حزب‌الله حمایت مالی می‌کرده و در کشورهای مختلف فعالیت اقتصادی داشته است.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا، او فعالیت‌های تجاری و بودجه را با تأمین‌کنندگان مالی ارشد حزب‌الله مانند محمد قصیر و محمد قاسم البنزال هماهنگ می‌کند.

همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا تأکید کرده که علاوه بر این، فرماندهان سپاه پاسداران به تسهیل نقل و انتقالات مالی برای شرکت‌های این تاجر لبنانی که بسیاری از آنها در عراق مستقر هستند به نفع حزب‌الله کمک کرده‌اند.

بریان ای. نلسون، معاون مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت: «حزب‌الله شبکه‌ای از مشاغل ایجاد کرده تا فعالیت‌های خود را مخفی کند و برای فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده خود بودجه تأمین کند و همه اینها با هزینه مسئولیت و امنیت عمومی در لبنان و منطقه است.»

او در ادامه گفت تحریم کردن این شبکه نشان‌دهنده تعهد دولت واشینگتن برای محافظت از بخش خصوصی و سیستم مالی لبنان در برابر سوءاستفاده‌های حزب‌الله است.

حزب‌الله لبنان که در انتخابات اخیر پارلمانی این کشور نتوانست اکثریت کرسی‌های پارلمان را برای خود و متحدانش حفظ کند، نقش قابل توجهی در بحران و فروپاشی اقتصادی فعلی لبنان داشته است.

پربیننده‌ترین‌ها

قصه مردم
تیتر اول
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید