هفت کشور صنعتی جهان وعده دادند در سال جاری میلادی ۱۹.۸ میلیارد دلار برای حمایت مالی از اوکراین بپردازند تا این کشور بتواند با جبران کسری بودجه خود، به ارائه خدمات اولیه به مردم اوکراین ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیران اقتصاد و روسای بانک مرکزی گروه هفت، روز جمعه ۳۰ اردیبهشت در شهر کونیگزوینتر آلمان متعهد شدند در صورت نیاز، حمایت مالی بیشتری به اوکراین ارائه کنند.

مذاکرات رهبران مالی آمریکا، کانادا، ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا و بریتانیا برای تأمین مالی کی‌یف در حالی برگزار شد که اوکراین در تلاش برای جلوگیری از تهاجم روسیه است و با کمبود نقدینگی روبه‌روست.

در بیانیه‌ای که از سوی گروه هفت منتشر شد، آمده که علاوه بر این کمک مالی، این گروه و مؤسسات مالی بین‌المللی آماده تأمین مالی بیشتر اوکراین، از جمله پیشنهاد کمیسیون اروپا برای حداکثر ۹ میلیارد یورو کمک مالی اضافی است.

رویترز نوشت سران کشورها و دولت‌های عضو اتحادیه اروپا در نشست روز سی‌ام ماه می درباره تشکیل یک صندوق برای بازسازی اوکراین بعد از جنگ توافق خواهند کرد اما هنوز نحوه تأمین مالی این صندوق مبهم است.

در داخل خاک اوکراین اما یکی از فرماندهان ارتش این کشور با انتشار پیامی ویدیویی اعلام کرد که آخرین سربازان اوکراین باقی‌مانده در کارخانه فولاد شهر محاصره شده ماریوپل، در جنوب شرقی اوکراین، دستور گرفته‌اند که «دفاع از شهر را متوقف کنند».

فرمانده هنگ آزوف که در این کارخانه حاضر است، گفت: «فرماندهی عالی نظامی دستور نجات جان سربازان پادگان ما و توقف دفاع از شهر را صادر کرده است.»

پیشتر وزیر دفاع روسیه اعلام کرده بود که هزار و ۹۰۸ سرباز اوکراینی در این کارخانه از روز دوشنبه تاکنون خود را به نیروهای روسیه تسلیم کرده‌اند.

تصرف کامل شهر به روسیه اجازه می‌دهد شبه‌جزیره کریمه را که هشت سال پیش تصاحب کرده بود، به مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان شرق اوکراین متصل کند.

روسیه پس از ناکامی در تصرف کی‌یف و شهر خارکیف، دومین شهر اوکراین، تلاش‌های نظامی خود را در شرق و جنوب اوکراین متمرکز کرده است.

وزیر دفاع روسیه روز جمعه گفت که تصرف منطقه لوهانسک که با دونتسک منطقه دونباس را تشکیل می‌دهند، «تقریبا تمام شده است.»

در مقابل، وزارت دفاع اوکراین با تأیید تشدید حملات روسیه به شرق اوکراین، اعلام کرد که این حملات را دفع کرده و «کل خط مقدم» را بمباران کرده است.

از سوی دیگر در حالی که فنلاند تصمیم گرفته به ناتو بپیوندد، شرکت دولتی انرژی گاسوم فنلاند روز جمعه اعلام کرد واردات گاز طبیعی روسیه از صبح روز شنبه به حالت تعلیق درخواهد آمد. علت این تعلیق، امتناع فنلاند از پرداخت پول گاز روسیه به روبل اعلام شده است.

همچنین قرار است رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه که با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو مخالفت کرده، روز شنبه ۳۱ اردیبهشت تلفنی با دبیرکل ناتو گفت‌وگو کند.

پربیننده‌ترین‌ها

قصه مردم
تیتر اول
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید