سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: از حق معترضان شجاع در ایران حمایت می‌کنیم

۱۴۰۱/۲/۲۶

در نخستین واکنش دولت جو بایدن به اعتراضات مردم در ایران، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت واشینگتن از حق آزادی بیان و حق آزادی تجمعات مردم شجاع ایران حمایت می‌کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با بیان اینکه «معترضان شجاع در ایران برای احقاق حقوق خود به پا خاسته‌اند»، تاکید کرد: «مردم ایران این حق را دارند که حکومت خود را پاسخگو کنند.»

او شامگاه یکشنبه ۲۵ اردیبهشت در توییتر نوشت: «ما از حق آنها در برپایی تجمعات مسالمت‌آمیز و حق آزادی بیان در فضای مجازی و غیرمجازی، بدون ترس از خشونت یا برخورد تلافی‌جویانه حمایت می‌کنیم.»

سایر مقام‌های دولت بایدن واکنشی به اعتراضات در ایران نشان نداده‌اند و رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز تنها توییت ند پرایس را بازنشر کرد.

با این حال چند تن از مقام‌های دولت دونالد ترامپ از معترضان ایرانی حمایت کرده‌اند. از جمله ویکتوریا کوتس، معاون مشاور امنیت ملی دولت ترامپ، از ایلان ماسک خواست برای «ایرانی‌های شجاع» در خوزستان پوشش اینترنت ماهواره‌ای استارلینک ایجاد کند.

الی کوهانیم، مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا، علاوه بر اظهارات جداگانه‌اش در حمایت از معترضان، در بازنشر توییت ند پرایس نوشت: «همه آمریکایی‌ها با وجدان اخلاقی خود در کنار مردم ایران برای خواست آزادی‌شان می‌ایستند.»

دور جدید اعتراض‌ها در ایران از حدود ده روز پیش در استان خوزستان آغاز شد و پس از آن به سایر استان‌ها گسترش یافته است.

این اعتراضات با سرکوب خونین نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی روبه‌رو شده و نام دست‌کم پنج نفر به عنوان کشته‌های این تجمعات منتشر شده است.

بر اساس گزارش‌های متعدد، کشته‌شدگان شامل امید سلطانی/نوری (اندیمشک)، حمید قاسم‌پور فارسانی (فارسان)، پیش‌علی غالبی حاجیوندی (دزفول)، سعادت هادی‌پور (هفشجان)، و بهروز اسلامی (باباحیدر فارسان) می‌شوند.

شمار زیادی از شهروندان نیز از جمله به صورت جمعی و خانوادگی بازداشت شده‌اند و در میان آنها کودکان هم هستند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید