جمهوری اسلامی حمایت آمریکا از اعتراضات مردمی ایران را «ذوق‌زدگی بیش از حد» توصیف کرد

۱۴۰۱/۲/۲۶

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی حمایت آمریکا از اعتراضات ضد حکومتی در ایران را «ذوق‌زدگی بیش از حد» و دخالت در حاکمیت ملی این کشور خواند.

خطیب‌زاده روز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت در واکنش به یک توییت ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نوشته بود کشورش از حق آزادی بیان و تجمعات مردم ایران حمایت می‌کند، گفت واشینگتن از «مصون‌سازی و مردمی‌سازی» اقتصاد ایران نگران است.

خطیب‌زاده گفت: «این ذوق‌زدگی بیش از حد دولت آمریکا نشان می‌دهد کاری که دولت [رئیسی] انجام می‌دهد یعنی مصون‌سازی اقتصاد ایران و مردمی‌سازی اقتصاد کشورمان موضوعی است که آنها (آمریکایی‌ها) از آن نگران هستند.»

او ادامه داد که مسیر دولت جمهوری اسلامی «برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، بی‌اثر کردن آنها و جدا کردن اقتصاد ایران از دلار» قطعی است «هر چقدر که آمریکا دردش بیاید».

این مقام جمهوری اسلامی بار دیگر این ادعا را مطرح کرد که ایران سیاست فشار حداکثری آمریکا را که از زمان دولت ترامپ آغاز شده «شکست داده» است.

همچنین نورنیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، موضع‌گیری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اعتراضات ضدحکومتی در ایران را «مداخله‌جویانه و تحریک‌آمیز» خواند و معترضان ایرانی را «گروه بسیار کوچکی» دانست که «به‌دنبال سوء استفاده» و «ایجاد آشوب و ناامنی» هستند.

در نخستین واکنش دولت جو بایدن به اعتراضات مردم در ایران، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه در توییتی نوشت «معترضان شجاع در ایران برای احقاق حقوق خود به پا خاسته‌اند» و «مردم ایران این حق را دارند که حکومت خود را پاسخگو کنند.»

پرایس اضافه کرد: «ما از حق آنها در برپایی تجمعات مسالمت‌آمیز و حق آزادی بیان در فضای مجازی و غیرمجازی، بدون ترس از خشونت یا برخورد تلافی‌جویانه حمایت می‌کنیم.»

هنوز سایر مقام‌های دولت بایدن واکنشی به اعتراضات در ایران نشان نداده‌اند و رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، نیز تنها توییت ند پرایس را بازنشر کرده است.

با این حال چند تن از مقام‌های دولت دونالد ترامپ از معترضان ایرانی حمایت کرده‌اند. از جمله ویکتوریا کوتس، معاون مشاور امنیت ملی دولت ترامپ، از ایلان ماسک خواست برای «ایرانی‌های شجاع» در خوزستان پوشش اینترنت ماهواره‌ای استارلینک ایجاد کند.

دور جدید اعتراض‌ها در ایران از حدود ده روز پیش در استان خوزستان آغاز شد و پس از آن به سایر استان‌ها گسترش یافته است.

این اعتراضات با سرکوب خونین نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی روبه‌رو شده و نام دست‌کم پنج نفر به عنوان کشته‌های این تجمعات منتشر شده است.

شمار زیادی از شهروندان نیز از جمله به صورت جمعی و خانوادگی بازداشت شده‌اند و در میان آنها کودکان هم هستند.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید