تبدیل «ناجا» به «فراجا»؛ سازمان اطلاعات انتظامی کل کشور تشکیل می‌شود

۱۴۰۱/۲/۲۵

خبرگزاری ایسنا خبر داد که در پی تغییر ساختار نیروی انتظامی و تبدیل آن به فرماندهی انتظامی، سازمان اطلاعات انتظامی کل کشور تشکیل می‌شود.

بر اساس این گزارش، در پی تغییرات در ساختار نیروی انتظامی، عنوان اختصاری این نهاد از ناجا (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) به فراجا (فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) تغییر کرده است.

در همین حال مهدی حاجیان، سخنگوی نیروی انتظامی، گفت که طی یک سال آینده اسامی ناجا از روی خودروها و تجهیزات پلیس نیز تغییر کرده و عنوان فراجا روی آن نصب می‌شود.

ایسنا نوشت که در تغییرات جدید سازمان اطلاعات انتظامی کل کشور ایجاد و معاونت فرهنگی و اجتماعی نیز ارتقا پیدا خواهد کرد.

محمدعلی نوری نژاد، معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی، نیز ۱۸ دی ۱۴۰۰ گفته بود که در ساختار جدید پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا به دو مجموعه سازمان اطلاعات و پلیس امنیت عمومی تبدیل شده است.

در نیروی انتظامی علاوه بر پلیس اطلاعات واحد دیگری با عنوان سازمان حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی فعالیت می‌کند.

برخی از تحلیل‌گران ارتقای ساختار نیروی انتظامی را با گسترش اعتراضات در ایران مرتبط دانسته‌اند.

بخش‌های امنیتی نیروی انتظامی پیش از این نیز اقدام به بازداشت فعالان سیاسی و مدنی می‌کردند. از جمله جنجال برانگیزترین پرونده ها در اینباره بازداشت وبلاگ نویسان در سال ۸۳ بوده است. همچنین بازداشت و بازجویی از شهرداران مناطق تهران در سال های ۷۶ و ۷۷ توسط حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی به ریاست محمدرضا نقدی انجام شد.

در دهه ۹۰ نیز پلیس فتا اقدام به بازداشت تعدادی از فعالان فضای مجازی کرده که مشهورترین آن پرونده جان باختن ستار بهشتی در زمان بازداشت بر اثر شکنجه است.

سال ۸۸ نیز معاونت اطلاعات سپاه پاسداران به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران تبدیل شد و این سازمان در مواردی از جمله موضوع فعالان محیط زیست با وزارت اطلاعات ایران اختلاف داشته است.

ارتقای ساختار نیروی انتظامی از حدود دو سال پیش مطرح شده و در آذر ماه سال گذشته رسانه‌های ایران از موافقت رهبر جمهوری اسلامی با این تغییرات خبر دادند.

روز ۱۶ آذر سال گذشته مراسم رونمایی و ابلاغ طرح جامع ساختار و سازمان فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با حضور محمد باقری، رییس ستاد کل نیرو‌های مسلح و حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی برگزار شد.

هنوز جزییات دقیق تغییر ساختار نیروی انتظامی اعلام نشده و تنها رسانه ها به بخش‌هایی از این تغییرات اشاره کرده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، پیش از این نیروی انتظامی جایگاه سازمانی پایین‌تری نسبت به ارتش و سپاه داشت و با تبدیل آن به فرماندهی کل، هم رده ارتش و سپاه پاسداران قرار می‌گیرد، یعنی فرمانده نیروی انتظامی هم رده فرماندهان ارتش و سپاه قرار می‌گیرد.

در این گزارش ها اعلام شده بود که جایگاه فرمانده نیروی انتظامی پیش از این هم رده وزرای دولت محسوب می‌شده و با این تغییر هم رده معاون اول رییس جمهور محسوب می‌شود.

فرماندهان کل سپاه پاسداران و فرماندهان ارتش درجه سرلشگری دارند اما فرمانده کل نیروی انتظامی سرتیپ است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
اخبار
پنجره

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید