فروش کالاهای اساسی تولید قبل با قیمت جدید؛ کمبود کالا و چهار برابر شدن قیمت روغن

۱۴۰۱/۲/۲۴

هم‌زمان با بخشنامه وزارت صمت درباره فروش کالاهای اساسی تولید قبل به قیمت جدید، همچنان گزارش‌هایی درباره کمبود این کالاها در بازار و افزایش چهار برابری قیمت روغن منتشر شده است.

علیرضا شاه‌میرزایی، معاون تجارت و خدمات وزارت صمت، در بخشنامه‌ای اعلام کرد که روغن نباتی، گوشت مرغ، تخم مرغ و لبنیات تولید قبل نیز با قیمت‌های جدید عرضه می‌شوند.

از صبح پنجشنبه قیمت مصوب مرغ، لبنیات و روغن خوراکی در ایران افزایش یافت و بر اساس قیمت‌های مصوب جدید، قیمت هر کیلوگرم مرغ به حدود ۶۰ هزار تومان، قیمت روغن مایع آفتاب‌گردان ۸۱۰ گرمی به ۶۳ هزار تومان، تخم‌مرغ به ۴۰ هزار تومان، پنیر بسته‌ای به ۳۸ هزار تومان و شیر نایلونی به ۱۵ هزار تومان افزایش یافته است.

نرخ رسمی برخی از این کالاها دو تا سه برابر افزایش یافته اما قیمت برخی از این کالاها در بازار بیشتر از قیمت رسمی است.

در همین حال محمود بنانژاد، عضو هیات رییسه اتاق اصناف ایران، با اشاره به افزایش تقریبا چهار برابری قیمت روغن در بازار مشهد، گفت: «علاوه بر تاثیر حذف ارز ترجیحی از روغن خام، قیمت جهانی آن نیز افزایش یافته است.»

برخی مقام‌ها در استان‌های ایران دلیل فروش کالاها با قیمت جدید را جلوگیری از هجوم مردم به فروشگاه‌ها برای خرید کالاها با قیمت سابق و همچنین افزایش انگیزه فروشندگان برای عرضه کالا ذکر کرده‌اند.

با این حال همچنان گزارش‌هایی از کمبود کالا و تشکیل صف های طولانی در استان های ایران منتشر شده است.

در همین حال خبرگزاری ایرنا خبر داد که در البرز، ایلام، بوشهر، اردبیل،  سمنان، لرستان، مرکزی کمبود این کالاها وجود دارد و قفسه اغلب فروشگاهها از کالاهای اساسی خالی است. همچنین در استان های کرمان، گلستان، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی روغن در فروشگاه ها وجود ندارد.

با این حال  جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، گفت که کمبودی درباره کالاهای اساسی وجود ندارد.

اعتراض‌های ضد حکومتی در ایران شامگاه جمعه، برای چندمین شب متوالی در چند استان از جمله لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه‌ و بویراحمد ادامه یافت. هم‌زمان با ادامه اعتراض‌ها اینترنت دستکم در ۹ استان مختل شده و در حالت شبیه به قطع قرار گرفته است.

پربیننده‌ترین‌ها

مستند - پلنگ کردستان
اخبار
پنجره

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید