جوزپ بورل: بن‌بست پیش آمده در مذاکرات هسته‌ای رفع شد اما اختلافات یک‌شبه حل نمی‌شود

۱۴۰۱/۲/۲۳

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفر معاونش به تهران را «بسیار مثبت» خواند و گفت مذاکرات وین پس از دو ماه اختلاف بر سر سپاه پاسداران، از بن‌بست خارج شد و از سر گرفته می‌شود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه ۲۳ اردیبهشت در حاشیه نشست سران گروه ۷ به خبرنگاران گفت سفر انریکه مورا به تهران را «بسیار مثبت» ارزیابی می‌کند.

او گفت که این سفر «بهتر از حد انتظار پیش رفت … مورا با پیامی مشخص از طرف من به ایران رفت. پاسخ به این اندازه مثبت بود که باور کنیم می‌توانیم کار بین طرف‌ها را از سربگیریم.»

بورل در عین حال گفت که اختلافات موجود را نمی توان یک‌شبه حل کرد اما از سرگیری دوباره مذاکرات «یعنی چشم انداز رسیدن به توافق نهایی وجود دارد.»

مذاکرات وین از بیستم اسفند گذشته متوقف شد و پیش از این گزارش شده بود که دلیل این وقفه اختلاف آمریکا و جمهوری اسلامی بر سر باقی ماندن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی است.

جوزپ بورل نیز تایید کرد که این وقفه دوماهه «به دلیل اختلاف‌ها درباره سپاه پاسداران» بود.

سفر انریکه مورا دومین سفر او به تهران در دو ماه اخیر به شمار می‌رود و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز تایید کرد که مورا پیام‌ها را بین تهران و واشینگتن انتقال می‌دهد.

روز پنجشنبه نیز امیر قطر در سفر به تهران خواستار تلاش برای دستیابی به توافق هسته‌ای در وین شد. به نوشته خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، قرار است امیر قطر نقش واسط بین جمهوری اسلامی و آمریکا را که قبلا بر عهده پادشاه عمان بود بازی کند.

در آمریکا شمار زیادی از چهره‌های سیاسی درباره خروج سپاه پاسداران از این فهرست هشدار داده‌اند و مصوبه روز چهارشنبه سنا نیز از دولت بایدن خواسته است در صورت بازگشت به برجام، سپاه پاسداران همچنان در فهرست سازمان‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا باقی بماند.

جوزپ بورل درباره بازداشت موقت معاونش انریکه مورا در فرودگاه فرانکفورت آلمان نیز بدون اشاره به جزییات گفت که «موضوع تمام شد.»

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صبح جمعه در توییت‌هایی نوشت که در مسیر بازگشت از تهران، پلیس آلمان در فرودگاه فرانکفورت او را برای مدتی کوتاه بازداشت موقت کرد و «بدون حتی یک توضیح» پاسپورت دیپلماتیک و تلفن‌های او را گرفت.

او همچنین در توییتی نوشت که در تهران بر ضرورت توقف اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی تاکید کرده و خواستار آزادی او از لحاظ انسان‌دوستانه شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

نگاه روز
اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید