کمالوندی درباره ابراز نگرانی شدید گروسی از سایت‌های مشکوک ایران: شاید تحریف شده

۱۴۰۱/۲/۲۲

دو روز پس از ابراز نگرانی شدید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های مشکوک در ایران و عدم پاسخگویی شفاف جمهوری اسلامی در این باره، سخنگوی آژانس انرژی ایران گفت شاید حرف‌های گروسی تحریف شده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه در یک سخنرانی برای پارلمان اروپا که ویدیوی آن نیز منتشر شد، به صراحت از عدم پاسخگویی شفاف جمهوری اسلامی درباره مکان‌های مشکوک هسته‌ای در ایران ابراز نگرانی کرد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهارات گروسی را «عجیب و دور از انتظار» خواند و گفت: «تلقی ما این است که صحبت‌های آقای گروسی با اهداف سیاسی تحریف شده است.»

کمالوندی همچنین با اشاره به اینکه «همکاری لازم بین ما و آژانس وجود دارد» مدیرکل آژانس را متهم کرد که «ارزیابی زودهنگام» درباره بیانیه قبلی بین ایران و آژانس ارائه کرده است.

نیمه اسفندماه گذشته رافائل گروسی به تهران سفر کرد و دو طرف در بیانیه‌ای توافق کردند که ایران تا ۲۹ اسفند پاسخ‌های خود را در اختیار آژانس بگذارد.

ماه گذشته محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت که این پاسخ‌ها به موقع به آژانس فرستاده شد و نشست دیگری خردادماه در تهران برگزار خواهد شد.

با این حال رافائل گروسی در این مدت چندین بار هشدار داده است پاسخ‌های ایران شفاف نیست و آژانس به اطلاعات لازم دسترسی نیافته است.

او در سخنرانی روز سه‌شنبه‌اش نیز گفت: «ما به شدت در این باره نگران هستیم. وضعیت خیلی خوب به نظر نمی‌رسد.»

حدود یک سال پیش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در سه محل اعلام‌نشده در ایران ذرات اورانیوم غنی‌شده با منشا انسانی یافته است.

به گفته منابع غربی، یکی از این سه مرکز در اطراف تهران قرار دارد و همان است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین اسرائیل از آن با عنوان سایت تورقوزآباد یاد کرده بود.

تازه‌ترین خبرها

مرور مطبوعات
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید