اختصاصی| وزارت خارجه آمریکا: برای سناریوهای غیر از احیای برجام آماده می‌شویم

۱۴۰۱/۲/۲۲

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به ایران‌اینترنشنال گفت که ایالات‌متحده همچنان علاقمند به احیای برجام است، اما به همراه با متحدان خود برای سناریوهایی غیر از توافق نیز آماده می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به سمیرا قرایی از ایران‌اینترنشنال گفت: «ما فعالانه به دنبال راه‌حلی در ارتباط با موضوع‌های باقیمانده برای اجرای کامل برجام هستیم. در همین حال، دولت آمریکا با متحدان خود برای سناریو‌هایی غیر از احیای برجام نیز در حال آماده شدن است.»

او در واکنش به سفر انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به تهران گفت: «آمریکا با انریکه مورا از نزدیک در تماس است و این نماینده اتحادیه اروپا پیام‌های ایران و آمریکا را رد و بدل می‌کند. از تلاش‌های مورا برای به موفقیت رساندن مذاکرات وین حمایت می‌کنیم.»

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش ایران‌اینترنشنال درباره تقاضای تهران برای حذف سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی گفت: «ما در مورد این موضوعات به صورت علنی اظهارنظر نمی‌کنیم. اما اگر ایران خواستار لغو تحریم‌های فراتر از برجام است، باید نگرانی‌های واشینگتن را درباره موضوعات فراتر از برجام برطرف کند.»

او افزود: «اگر مسائل فراتر از برجام در مذاکرات وین مطرح نشود، خیلی سریع می‌توانیم به توافق برسیم و آن را اجرا کنیم. ایران باید تصمیم بگیرد.»

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش ایران‌اینترنشنال درباره سفر امیر قطر به تهران گفت: «از نقش سازنده قطر در یافتن راه‌های دیپلماتیک برای مسائل پیچیده بین ایران و آمریکا، از جمله بازداشت غیرعادلانه شهروندان آمریکایی و تلاش‌ها برای احیای برجام قدردانی می‌کنیم.»

در همین حال، یک منبع دیپلماتیک فرانسوی پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت که هنوز در احیای برجام فوایدی وجود دارد، اما خاطرنشان کرد درباره اینکه تهران و واشینگتن بتوانند سریع مشکلات برجسته میان خود را حل کنند، بدبین است.

از سوی دیگر، الی کوهانیم، مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال گفت: «زمان آن رسیده که ایالات‌متحده برای حذف سایت‌های هسته‌ای مختلف ایران به گزینه نظامی روی بیاورد.»

او در این مصاحبه گفت: «آمریکا قطعا توانایی حمله نظامی به سایت‌های هسته‌ای ایران را دارد و می‌تواند این کار را سریع‌تر و راحت‌تر از اسرائیل انجام دهد.»

ویکتوریا کوتس، مقام ارشد دولت ترامپ، نیز در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال ضمن تاکید بر لزوم ادامه فشارها بر تهران گفت: برای کاهش رفتارهای مخرب ایران و مجبور کردن تهران به بازگشت به میز مذاکره، باید اول منابع جمهوری اسلامی قطع شود.

او افزود: با قطع منابع جمهوری اسلامی، آمریکا می‌تواند بر خلاف وضعیت کنونی تعیین‌کننده شرایط مذاکره باشد، نه ایران.

در همین حال، سفیر روسیه در تهران روز پنج‌شنبه گفت که احیای برجام هنوز امکان‌پذیر است، اما ایران بر حفظ خطوط قرمز خود پافشاری می‌کند و یکی از موانع اصلی در مذاکرات، موضوع اصرار ایران بر خروج سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید