انریکه مورا بار دیگر رهسپار تهران شد

۱۴۰۱/۲/۲۰

در ادامه مذاکرات برای احیای برجام، انریکه مورا هماهنگ کننده مذاکرات وین، برای دومین بار رهسپار تهران شد؛ همچنین هیاتی از وزارت خارجه قطر که به تهران رفته است با حسین امیرعبداللهیان و علی باقری دیدار و گفت‌وگو کرد.

انریکه مورا، معاون جوزپ بورل و هماهنگ کننده مذاکرات وین، عصر سه‌شنبه در توییتی نوشت که بار دیگر عازم تهران است تا با باقری کنی و سایر مقام‌های جمهوری اسلامی «درباره مذاکرات وین و سایر موضوعات» گفت‌وگو کند.

او که اوایل فروردین نیز به تهران و سپس به واشینگتن رفته بود، در توییت خود نوشت که کار بر روی «شکاف‌های باقی‌مانده در مذاکرات وین ادامه دارد».

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سه روز پیش گفته بود در راستای احیای برجام و «به عنوان آخرین تیر ترکش»، معاونش را به تهران می‌فرستد.

مذاکرات احیای برجام به دلیل پافشاری جمهوری اسلامی بر خروج نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی متوقف مانده است.

به نوشته فایننشال تایمز، بورل در تلاش است تا کلیت سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا خارج شود اما بخش‌هایی از سپاه، که «بازوهای متعدد و امپراتوری اقتصادی گسترده‌ای دارد»، در این فهرست باقی بماند.

سفر مورا به تهران در حالی صورت می‌گیرد که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه از اینکه ایران همچنان اطلاعات لازم درباره سه مکان مشکوک هسته‌ای را در اختیار آژانس نمی‌گذارد به شدت ابراز نگرانی کرد.

از سوی دیگر روز سه‌شنبه یک هیات قطری به ریاست احمد بن حسن الحمادی، دبیرکل وزارت خارجه این کشور، در تهران با مقام‌های وزارت خارجه جمهوری اسلامی دیدار کرد.

به نوشته رسانه‌های ایران، هدف از سفر این هیات «برگزاری نخستین کمیته مشورت‌های سیاسی» ایران و قطر است و دیدارهایی جداگانه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه، و علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای، داشت.

دو روز پیش خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که امیر قطر به زودی برای کمک به احیای برجام و همچنین تامین انرژی اروپا راهی ایران و چند کشور اروپایی می‌شود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه تایید کرد که سفر امیر قطر به تهران در دستور کار دو کشور است.

هر چند خطیب‌زاده زمان این سفر را اعلام نکرد، اما ایرنا به نقل از منابع آگاه نوشت که امیر قطر «پنجشنبه هفته آینده مهمان تهران خواهد بود.»

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید