گروسی: از عدم شفافیت ایران درباره سه سایت مشکوک به شدت نگرانیم

۱۴۰۱/۲/۲۰

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اینکه ایران همچنان اطلاعات لازم درباره سه مکان مشکوک هسته‌ای را در اختیار آژانس نمی‌گذارد به شدت ابراز نگرانی کرد؛ او همچنین گفت آمریکا هنوز به احیای برجام امیدوار است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت با اشاره به پیدا شدن رد اورانیوم غنی‌شده در سه محل اعلام‌نشده گفت به ایران هشدار داده است که درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود به اندازه کافی شفاف نیست.

او که به صورت آنلاین در پارلمان اروپا سخن می‌گفت درباره عدم پاسخگویی تهران گفت: «ما به شدت در این باره نگران هستیم. وضعیت خیلی خوب به نظر نمی‌رسد. ایران تا این لحظه اطلاعاتی که از طرف آنها لازم داریم را ارائه نکرده است.»

این چندمین بار در ماه‌های اخیر است که گروسی به عدم شفافیت و قانع‌کننده نبودن پاسخ‌های جمهوری اسلامی درباره مراکز مشکوک به غنی‌سازی اورانیوم اشاره می‌کند.

او دو هفته پیش نیز به آسوشیتدپرس گفت آژانس همچنان در تلاش برای روشن کردن پاسخ‌های تهران درباره سوالات مربوط به پیدا شدن آثار اورانیوم غنی‌شده در سه سایت اعلام‌نشده است.

به گفته منابع غربی، یکی از سه محلی که در آنها رد اورانیوم غنی‌شده یافت شده است در اطراف تهران قرار دارد و همان است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین اسرائیل از آن با عنوان سایت تورقوزآباد یاد کرد.

رافائل گروسی در سخنان روز سه‌شنبه‌اش در عین حال ابراز امیدواری کرد قدرت‌های جهانی با ایران هر چه زودتر به یک توافق هسته‌ای دست یابند «اگرچه باید این واقعیت را بپذیریم که هر لحظه ممکن است پنجره فرصت بسته شود.»

او همچنین اعلام کرد در روزهای اخیر مکالمه‌هایی با وزیر خارجه آمریکا و همچنین رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، داشته است و آنها گفته‌اند دولت بایدن همچنان به دنبال توافق با تهران است.

مذاکرات وین برای احیای برجام از اسفندماه گذشته متوقف شده و بنابر گزارش‌ها، باقی ماندن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی به مانع اصلی بر سر دستیابی به توافق تبدیل شده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، چند روز پیش با اشاره به اختلاف آمریکا و جمهوری اسلامی گفت به دنبال «راه حل میانه» است و به عنوان «آخرین تیر در ترکش» معاونش برای دومین بار به تهران می‌رود.

انریکه مورا، معاون بورل و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، قرار است شامگاه سه‌شنبه وارد تهران شود و تا روز جمعه با مقام‌های جمهوری اسلامی گفت‌وگو کند.

او کمتر از دو ماه پیش نیز به تهران و سپس به واشینگتن رفته بود.

جهان‌نما
خبر ۵ عصر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید