سران گروه هفت: برای حمایت از اوکراین، خرید نفت روسیه را متوقف و ممنوع خواهیم کرد

۱۴۰۱/۲/۱۹

سران کشورهای گروه ۷، هفت کشور صنعتی جهان، در پایان نشست مجازی با حضور ولودیمیر زلنسکی، با صدور بیانیه‌ای با اعلام ادامه حمایت‌های دفاعی، اقتصادی و بشردوستانه از اوکراین، بر تعهد خود بر افزایش فشار بر مسکو و توقف و قطع تدریجی نفت از روسیه تاکید کردند.

سران گروه هفت روز یکشنبه در آستانه سالگرد شکست آلمان نازی در جنگ جهانی دوم و روز پیروزی در اروپا، به نشان حمایت از اوکراین نشست مجازی برگزار کردند که در آن ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، نیز سخنرانی کرد.

زلنسکی در این نشست گفت که امروز نیز چون جنگ جهانی دوم همه چیز در میدان جنگ مشخص می‌شود و سلاح در صدر درخواست‌های اوکراین برای دفاع از خود در مقابل حمله روسیه قرار دارد.

رییس‌جمهوری اوکراین افزود که هدف نهایی اوکراین تضمین خروج کامل نیروهای روسیه از سراسر اوکراین و اطمینان از توانایی این کشور برای دفاع از خود در آینده است.

او از اعضای گروه هفت برای حمایت‌هایشان قدردانی کرد و اضافه کرد که اوکراین روی شرکای بین المللی خود برای دریافت کمک‌های لازم حساب کرده است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، پس از نشست مجازی سران گروه هفت در توییتی نوشت: رهبران گروه هفت توافق کردند که جهان باید به هر شکل ممکن فشار اقتصادی بر ولادیمیر پوتین را تشدید کند.

سران کشورهای گروه هفت پس از نشست با زلنسکی در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که بر تعهد خود در مورد توقف و ممنوعیت تدریجی خرید نفت از روسیه تاکید کرده و گفتند: ما متعهد می‌شویم که وابستگی خود به انرژی روسیه را به تدریج از جمله با توقف و ممنوعیت واردات نفت روسیه قطع کنیم و اطمینان حاصل خواهیم کرد که این کار را به موقع و منظم انجام دهیم.

در این بیانیه، کشورهای گروه هفت، کشورهای گروه هفت شامل ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، آلمان، فرانسه، ایتالیا و ژاپن تاکید کردند که قطع خرید و واردات نفت از روسیه «به شریان اصلی اقتصاد پوتین ضربه می‌زند» و او را از درآمدی که برای تامین مالی جنگش نیاز دارد، محروم می‌کند.

سران گروه هفت در بخشی از بیانیه خود با اشاره به درس‌های جنگ جهانی دوم و بر اتحاد و عزم خود در جلوگیری از پیروزی پوتین در جنگ علیه اوکراین تاکید کردند.

آنها افزودند: «ما مدیون یاد و خاطره همه کسانی هستیم که برای آزادی در جنگ جهانی دوم جنگیدند و امروز برای مردم اوکراین، اروپا و جامعه جهانی به مبارزه برای آزادی ادامه می‌دهیم.»

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، نیز در نشست مجازی سران گروه هفت با زلنسکی ضمن تاکید بر حمایت ایالات متحده از اوکراین، از اقدامات گسترده‌تری از جمله تحریم‌هایی در حوزه انرژی و ارائه خدمات علیه روسیه خبر داد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز همزمان از تحریم شماری از مدیران ارشد بانک گازپروم، بازوی مالی شرکت گازپروم روسیه، خبر داد.

به گفته این مقام ارشد دولت بایدن، علاوه بر این تحریم‌ها، ایالات متحده ارائه خدمات حسابداری، مشاوره مدیریت و بازاریابی و ارائه هر نوع خدماتی که برای راه‌اندازی مشاغل چند ملیتی یا راه‌های بالقوه برای دور زدن تحریم‌ها و پنهان کردن درآمدهای روسیه را نیز ممنوع کرده است.

این مقام ارشد دولت آمریکا افزود که هیچ صادراتی برای پوتین مهمتر از نفت نیست و نفت شریان اصلی اقتصاد اوست و در حال حاضر اتحادیه اروپا نیز در آستانه پیوستن به ایالات متحده، کانادا و بریتانیا در قطع این تجارت پوتین و ممنوعیت خرید نفت از روسیه است.

دولت آمریکا همچنین روز یکشنبه اعلام کرد که چند شبکه تلویزیونی روسیه را که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت کنترل دولت پوتین قرار دارند از جمله کانال یک روسیه، ایستگاه تلویزیونی روسیه-۱ و شرکت سهامی پخش ان‌تی‌وی روسیه را تحریم کرده است.

همزمان فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن، نیز گفت که این کشور واردات نفت خام را از روسیه «به احتمال زیاد» ممنوع خواهد کرد و افزود: هرچند چنین تصمیمی با توجه به «وابستگی شدید ژاپن به واردات انرژی» تصمیم دشواری است.

مرور مطبوعات
چشم‌انداز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید