یورش نیروهای روسیه به کارخانه آزوف‌استال، همزمان با سخنرانی پوتین در رژه میدان سرخ

۱۴۰۱/۲/۱۹

همزمان با برگزاری یک رژه نظامی در مسکو با حضور ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه، مقام‌های اوکراین اعلام کردند نیروهای روسیه به کارخانه آزوف‌استال در شهر محاصره شده ماریوپل حمله کردند و حملات موشکی به نقاط دیگر اوکراین را نیز افزایش دادند.

رژه نظامی مسکو روز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت به مناسبت سالگرد پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برگزار شد.

پوتین در سخنرانی خود در این مراسم، این پیروزی را گرامی داشت اما نگفت که تهاجم روسیه به اوکراین که اکنون یازده هفته به طول انجامیده، چه زمان یا چگونه پایان می‌یابد.

مجتمع آزوف‌استال شامل مجموعه وسیعی از ساختمان‌ها و تونل‌های زیرزمینی، آخرین پناهگاه سربازان اوکراینی در بندر محاصره شده ماریوپل است که تصرف آن به روسیه اجازه می‌دهد، شبه‌جزیره کریمه را که پیشتر به خاک خود الحاق کرده به مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان تحت حمایت مسکو در شرق اوکراین متصل و ارتباط اوکراین را با دریای آزوف قطع کند.

پوتین پیشتر درباره حملات روسیه به ماریوپل اعلام پیروزی کرده، اما هنوز نتوانسته کنترل کامل کارخانه آزوف‌استال را به دست آورد.

این در حالی است که با گذشت هفتاد و پنج روز از تهاجم روسیه به اوکراین، این جنگ جان بسیاری از روس‌ها را گرفته و اقتصاد روسیه را نیز منزوی کرده و این کشور هنوز نتوانسته شهر بزرگی از اوکراین را نیز به تصرف درآورد.

پوتین پیشتر به وزیر دفاع روسیه گفته برای جلوگیری از تلفات روس‌ها به کارخانه آزوف‌استال حمله نکند، اما وزارت دفاع اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد نیروهای روسیه با حمایت تانک‌ها و توپخانه در حال «عملیات یورش» است.

مسکو اتهام‌های پیشین اوکراین در مورد یورش به این مجتمع را که غیرنظامیان نیز در آن پناه گرفته‌اند، رد کرده است.

مقام‌های اوکراینی همچنین اعلام کرده‌اند نبرهای سنگینی در شرق این کشور در جریان است. چهار موشک که از شبه‌جزیره کریمه شلیک شده بود، به منطقه اودسا در جنوب غربی اوکراین نیز اصابت کرد و فرماندار میکولائیف در جنوب غرب اوکراین نیز گفت حملات شب گذشته به این شهر بسیار سنگین بود.

ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین نیز کشته شدن شصت غیرنظامی در بمباران روز شنبه روسیه به مدرسه‌ای در شرق اوکراین را تایید کرد.

درست پیش از رژه نیروهای نظامی و عبور تانک‌ها از میدان سرخ مسکو، شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای روسیه هک شد و پیام‌هایی در محکومیت جنگ اوکراین از این شبکه‌ها پخش شد.

بر اساس گزارش رویترز، یکی از این پیام‌ها این بود: «تلویزیون و مقام‌ها دروغ می‌گویند. نه به جنگ.»

حمله روسیه به اوکراین تاکنون منجر به ویران شدن روستاها، شهرک‌ها و شهرهای اوکراین شده و نزدیک به شش میلیون اوکراینی را از خانه‌های خود فراری و آواره کرده است.

پوتین در سخنرانی خود در مسکو گفت «عملیات نظامی ویژه» (عبارتی که مقام‌های روسیه برای تهاجم این کشور به اوکراین به کار می‌برند) اقدامی کاملا دفاعی و اجتناب‌ناپذیر در برابر طرح‌هایی برای تهاجم ناتو به سرزمین‌هایی بود که به گفته پوتین، از نظر تاریخی متعلق به روسیه است.

اما مشاور ازشد رییس‌جمهور اوکراین پس از این اظهارات پوتین گفت که کشورهای ناتو قرار نبود به روسیه حمله کنند و اوکراین نیز برنامه‌ای برای حمله به کریمه نداشت.

جهان‌نما
نگاه روز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید