کنگره آمریکا درباره دادن ویزا به پرویز پرستویی، به دلیل ارتباط او با سلیمانی، تحقیق می‌کند

۱۴۰۱/۲/۱۹

واشینگتن فری‌ بیکن خبر داد که کنگره آمریکا در حال تحقیق درباره تصمیم دولت بایدن برای دادن ویزا به پرویز پرستویی است که با نیروی قدس سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان تروریستی و فرمانده سابق آن قاسم سلیمانی در ارتباط بوده است.

جیم بنکس، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه‌ای از وزرای خارجه و امنیت داخلی دولت بایدن خواست توضیح دهند که چرا به پرویز پرستویی، بازیگر ایرانی، ویزا داده‌اند.

بنکس در نامه خود افزود: پرویز پرستویی دارای «ارتباط آشکاری» با سپاه پاسداران است و این نیرو که مسئول کشتار تعداد زیادی از آمریکایی‌هاست در فهرست سازمان تروریستی قرار دارد.

واشینگتن فری‌ بیکن از قول مقام‌های دولت پیشین آمریکا نوشت: «روابط پرستویی با رژیم جمهوری اسلامی و حمایت او از قاسم سلیمانی، از جمله امضای نامه‌ای در محکومیت کشتن فرمانده تروریست‌ها به دست دولت ترامپ» باید او را از ورود به ایالات متحده محروم کند.

این گزارش افزود: سفر پرستویی به ایالات متحده در میان افزایش تهدیدات جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران برای ترور مقامات آمریکایی از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین، انجام شد آن هم در زمانی که دولت بایدن در فکر حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی است تا با دادن چنین امتیازی مقام‌های ایران را به توافق هسته‌ای ترغیب کند.

پرستویی اواخر ماه گذشته به دعوت گروهی به نام کد پینک در مراسم نمایش فیلم هزارویک روز به کارگردانی حبیب احمد‌زاده، در لس آنجلس حضور یافت که با اعتراض و تجمع شماری از مخالفان جمهوری اسلامی مواجه شد.

سام رجبی فعال مخالف جمهوری اسلامی در جریان حضور پرستویی در لس آنجلس، ویدیویی از مواجهه خود با این بازیگر منتشر کرد که نشان می‌دهد پرستویی در پاسخ به سوالی درباره رابطه‌اش با قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، با عصبانیت روی مچ دست رجبی زده و گوشی تلفن او را به زمین پرت کرده است.

پرستویی نیز در ویدیویی گفت که من برای نمایش فیلمی که در آن جز بحث صلح هیچ بحث دیگری نیست به آمریکا آمدم اما پنج شش نفر آدم‌ با پرچم‌های خودشان جلوی سینماها آمدند و با فحاشی مانع ورود آدم‌ها به سینما شدند.

با این حال روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران، با انتشار عکسی از پرویز پرستویی در کنار قاسم سلیمانی، این بازیگر را «بادیگارد با غیرت» خواند و حنظله تاج‌الدینی، رییس اداره هنرهای تصویری دفتر تبلیغات اسلامی، گفت پرستویی در آمریکا «از مهم‌ترین حیثیت جمهوری اسلامی» یعنی قاسم سلیمانی دفاع کرده است.

جیم بنکس، عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، در نامه خود به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه و آلخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی دولت بایدن نوشت: «پرستویی به طور مستقیم در پروژه‌های تبلیغاتی مورد حمایت سپاه پاسداران مشارکت داشته و ایدئولوژی را ترویج می‌کند که به دنبال شکل دادن فرهنگ مورد نظر رژیم ایران است».

این عضو مجلس نمایندگان در نامه خود افزود: پرستویی در بسیاری از فیلم‌های حامی جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران به ایفای نقش پرداخته، به صراحت از سلیمانی حمایت و تمجید کرده است و «عکس‌های پرستویی با فرمانده تروریست‌ها و دیگر فرماندهان ارشد سپاه پاسداران نشان می‌دهد تا چه اندازه به شخصیت‌های کلیدی این سازمان تروریستی نزدیک است.»

در همین حال وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال ایران‌اینترنشنال در خصوص پرسش‌های مطرح شده درباره نحوه صدور ویزا برای پرویز پرستویی گفت: در قوانین آمریکا، پرونده‌های ویزا، محرمانه تلقی می‌شوند و نمی‌توان درباره جزییات پرونده‌های افراد توضیح داد.

با این حال جیم بنکس، عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: دادن ویزا به پرویز پرستویی می‌تواند به ایران کمک کند تا هسته‌های تروریستی مستقر در آمریکا را فعال کند.

بنکس افزود: اقدام وزارت خارجه دولت بایدن در دادن ویزا به پرستویی، تلاش‌های ایالات متحده برای جلوگیری از تندروی جمهوری اسلامی و منزوی کردن سپاه پاسداران و گروه‌های شبه‌نظامیی نیابتی آن را تضعیف می‌کند در حالی که آنها به حملات خود علیه پایگاه‌های آمریکا در منطقه ادامه می‌دهند.

تازه‌ترین خبرها

تیتر اول
سرانجام، قانون
چشم‌انداز

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید