نانسی پلوسی: روسیه باید به فهرست حامیان تروریسم اضافه شود، و گرنه کل لیست باید پاره شود

۱۴۰۱/۲/۱۷

نانسی پلوسی، رییس‌ مجلس نمایندگان آمریکا، گفت روسیه باید به فهرست کشورهای حامی تروریست افزوده شود، وگرنه باید کل این لیست را پاره کرد.

پلوسی در گفت‌وگو با ام‌اس‌ان‌بی‌سی خاطرنشان کرد: افزودن روسیه به فهرست کشورهای حامی تروریسم، اعمال تحریم‌های بیشتر علیه مسکو را ایجاد می‌کند.‌

رییس‌مجلس نمایندگان آمریکا گفت: یک کشور دارای سلاح هسته‌ای به یک کشور دیگر حمله کرده و نیروهایش به کشتار و تجاوز به مردم و کودکان اوکراین اقدام می‌کنند.

رییس‌مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به گزارش‌ها درباره تجاوز نیروهای روس به کودکان اوکراینی در مقابل والدین آنها، چنین اقداماتی را خارج از حیطه رفتار انسان متمدن خواند.

بلوسی افزود: «پوتین یک ترسو است که به جان غیر نظامی‌ها افتاده و دارد از کودکان به عنوان ابزار جنگ استفاده می‌کند.»

در همین حال، رییس دومای دولتی روسیه روز شنبه در اظهاراتی آمریکا را متهم کرد که به طور مستقیم در درگیری روسیه و اوکراین مشارکت می‌کند.

از سوی دیگر، دولت بریتانیا از تصمیم خود برای ارائه یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار کمک نظامی جدید به اوکراین خبر داد.

طبق اعلام دولت بریتانیا، این بالاترین میزان بودجه نظامی است که لندن از زمان جنگ افغانستان و عراق ارائه کرده است.

دولت بریتانیا همچنین خاطرنشان کرد بوریس‌ جانسون، نخست‌وزیر این کشور، قرار است در اواخر ماه می با صاحبان عمده صنایع نظامی بریتانیا دیدار کند تا با توجه به نیاز به وجود آمده در جنگ اوکراین با آنها درباره افزایش تولیدات نظامی گفت‌وگو کند.

بوریس‌ جانسون در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حمله وحشیانه پوتین نه تنها در اوکراین ویرانی غیرقابل وصفی به بار آورده، بلکه صلح و امنیت سراسر اروپا را تهدید می‌کند.»

از سوی دیگر، رهبران گروه هفت قرار است یک‌شنبه در دیداری مجازی با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، درباره راه‌های کمک به این کشور در برابر حمله روسیه گفت‌وگو کنند.

ارتش اوکراین روز شنبه اعلام کرد طی یک روز ۱۰۷ نیروی روسی در مناطق شرقی اوکراین کشته شدند.

ولودیمیر زلنسکی نیز گفت مقام‌های اوکراینی با همکاری سازمان ملل و صلیب سرخ در حال آماده شدن برای تخلیه سربازان زخمی، کادر درمانی و سایر نیروهای نظامی محاصره شده در کارخانه فولاد آزوستال در ماریوپل هستند.

اخبار
چند چند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید