کمبود ماکارونی در بازار؛ یک مقام صنفی: قیمت آرد گران‌تر می‌شود

۱۴۰۱/۲/۱۵

رسانه‌ها از کمبود شدید ماکارونی در شمار زیادی از فروشگاه‌ها خبر می‌دهند؛ در همین حال، یک مقام صنفی نیز گفت با توجه به شرایط فعلی، قیمت آرد بالاتر می‌رود و «سیر قانونی» آن در حال انجام است.

قیمت هر بسته ماکارونی در اسفند گذشته حدود هفت‌هزار و پانصد تومان بود اما روز سه‌شنبه این محصول یکباره به ۱۲ هزار تومان و سپس به ۲۴ هزار تومان افزایش یافت.

علاوه بر چند برابر شدن قیمت ماکارونی، گزارش‌هایی درباره کمبود شدید این محصول منتشر شده و در برخی فروشگاه‌ها به هر نفر حداکثر شش بسته ماکارونی فروخته می‌شود.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، ماکارونی «که جای برنج را برای طبقات پایین‌تر جامعه پر کرده بود» به محصولی دست‌نیافتنی و گران تبدیل شده است.

مقامات دولت رئیسی وعده داده‌اند که مشکل کمبود ماکارونی حل خواهد شد و گرانی قیمت آرد فقط به آرد صنعتی محدود خواهند ماند.

از جمله عباس تابش، معاون وزیر صمت که با دستور قبلی‌اش مبنی بر اینکه قیمت‌ها «همین امشب اصلاح شود» مشهور شد، روز چهارشنبه بار دیگر گفت: «از فردا مشکل عرضه ماکارونی برطرف می‌شود.»

قیمت هر کیلوگرم آرد برای مصارف صنفی و صنعتی ظرف یک هفته از ۲۷۰۰ تومان به ۱۲ هزار تومان افزایش یافت و اکنون به ۱۶ هزار تومان رسیده است.

با این حال محمد سپانلو، دبیر انجمن صنفی کارخانجات استان‌های خراسان، از تداوم افزایش قیمت خبر داده است.

او روز پنجشنبه به ایسنا گفت قیمت متوسط انواع آرد «بر اساس آنالیز جدید» حدود ۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان برای هر کیلوگرم است و «سیر قانونی تعیین نرخ آرد از مراجع قانونی در حال انجام است».

به دنبال افزایش قیمت آرد، قیمت محصولاتی مانند ماکارونی، کیک، کلوچه و انواع رشته نیز چند برابر شده است.

مقام‌های دولتی می‌گویند افزایش قیمت فقط در آرد صنفی و صنعتی روی داده و شامل نان‌های سنتی نخواهد شد.

خبرگزاری ایرنا نیز با تکرار اینکه قیمت نان سنتی تغییری نداشته، گزارش داد فقط نانوایی‌های آزادپز استان‌های تهران، قم و کرمانشاه قیمت را افزایش داده‌اند.

در روزهای اخیر قیمت نان‌های موسوم به فانتزی به شدت افزایش یافت و چندین برابر شد. رییس اتحادیه نان‌های حجیم و نیمه‌حجیم دلیل این گران شدن را افزایش قیمت آرد از کیسه‌ای ۶۷ هزار تومان به ۶۳۰ هزار تومان ذکر کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
تاریخ شفاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید