سفیر آمریکا در سازمان ملل: در ارتباط با احیای برجام هنوز کارهای زیادی باید انجام شود

۱۴۰۱/۲/۱۴

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل، گفت در ارتباط با مذاکرات وین هنوز کارهای زیادی باید انجام شود و ممکن این تلاش‌ها به احیای برجام منجر نشود.

او با اشاره به اینکه در برخی موضوع‌های ضروری در مذاکرات وین «پیشرفت‌های اساسی» صورت گرفته گفت: «با این حال هنوز توافقی حاصل نشده و ممکن است به آن نقطه هم نرسیم.»

سفیر آمریکا در سازمان ملل خاطرنشان کرد در صورتی که راه‌حل دیپلماتیک برای احیای برجام نتیجه نداد، آمریکا به طور بسیار نزدیک با جامعه بین‌المللی همکاری خواهد کرد تا فشارها بر ایران افزایش یابد.

توماس گرینفیلد گفت: «رییس‌جمهوری آمریکا تاکید کرده که ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد، اما او در عین حال تعهد هم داده که برای بازگشت ایالات‌متحده به برجام آماده است. در نتیجه ما به تلاش برای احیای برجام ادامه می‌دهیم تا ببینیم به کجا می‌رسد.»

از سوی دیگر، تاد یانگ، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی، در گفت‌وگوی اختصاصی با آرش علایی از ایران‌اینترنشنال درباره مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: «اگر توافقی با این رژیم تروریستی [جمهوری اسلامی] صورت گیرد، می‌خواهم رژیم بداند که خیلی بعید است این توافق از سوی دولت آینده [جمهوری‌خواه آمریکا] رعایت شود.»

یانگ از رهبر جمهوری اسلامی خواست رفتارهای خود را تغییر دادهو از حمایت از تروریسم، فعالیت‌های هسته‌ای غیرقانونی و پافشاری بر توسعه برنامه موشکی ایران دست بردارد.

در همین حال، نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، گزارش داد که موضوعات حل نشده در مذاکرات وین صرفا به عدم لغو تحریم‌های سپاه مرتبط نیست و مسائل باقی‌مانده دیگری نیز وجود دارد.

از سوی دیگر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفت: ایران علاوه بر ابتکارات سیاسی، وجود اراده لازم برای رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار را در مذاکرات لغو تحریم‌ها بارها در عمل نشان داده و این طرف آمریکایی است که باید با رویکردی واقع بینانه، به اصلاح رفتار غیرقانونی ترامپ مبادرت کند.

او گفت: «ضمن توجه به خطوط قرمز خود، مسیر دیپلماسی را برای رسیدن به نقطه توافق نهایی ادامه می‌دهیم.»

وزیر امور خارجه ایران همچنین در گفت‌وگو با المسیره گفت: مذاکرات وین متوقف نشده بلکه در روندی دیگر و از طریق تبادل پیام‌های مکتوب با آمریکایی‌ها به‌واسطه نماینده اتحادیه اروپا ادامه ادامه دارد.

تیتر اول
انسان، زمین، فردا
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید