امیرعبداللهیان: مذاکرات از طریق پیام‌های مکتوب میان ایران و آمریکا در حال انجام است

۱۴۰۱/۲/۱۳

در حالی که گزارش‌ها حاکی از کمرنگ‌تر شدن امیدواری کشورهای غربی برای رسیدن به توافق احیای برجام با ایران است، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد مذاکرات متوقف نشده و «با تبادل پیام‌های مکتوب بین ایران و آمریکا از طریق نماینده اتحادیه اروپا» در حال انجام است.

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با شبکه المسیره، در این باره افزود «لغو تحریم‌ها در تمامی بخش‌ها» و «ارائه ضمانت‌های اقتصادی» در دستور کار جمهوری اسلامی برای این مذاکرات است.

او با اشاره به این که هدف جمهوری اسلامی در این مذاکرات «رسیدن به توافقی قوی و بادوام» است، ادامه داد: «به مذاکرات ادامه می‌دهیم و به محض این که به نقطه توافق برسیم، نماینده ما در مذاکرات در وین آخرین مراحل توافق را انجام خواهد داد.»

همچنین وزیر خارجه ایران خواستار «واقع‌بین» بودن طرف آمریکایی شد و گفت: «فکر می‌کنم طرف آمریکایی به خوبی به خطوط قرمز ایران واقف است».

این اظهارات امیرعبداللهیان در حالی است که هیچ جلسه‌ای از مذاکرات وین برای احیای برجام از بیستم اسفند گذشته برگزار نشده و هنوز تاریخ جدیدی برای برگزاری دور بعدی مذاکرات نیز اعلام نشده است.

چند روز پیش، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، از توقف طولانی‌مدت این مذاکرات انتقاد کرد و گفت جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و امیرعبداللهیان در گفت‌وگوی اخیر خود تاکید کردند که «طولانی شدن تنفس به نفع گفت‌وگوها نیست و مناسب است که هرچه زودتر این تنفس با یک دیدار حضوری تازه شود.»

اما نور نیوز، وبسایت نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، نوشت که از سرگیری مذاکرات «تا زمانی که تغییری اساسی در ذهنیت طرف اروپایی و آمریکایی برای گرفتن تصمیم سیاسی» ایجاد نشود، «نمی‌تواند گره‌گشای توقف مذاکرات باشد».

در هفته‌های اخیر درخواست جمهوری اسلامی برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا، مانعی جدی بر سر راه این گفت‌وگوها گذاشت.

رویترز روز دوشنبه نوشت به نظر می‌رسد مانع درخواست تهران، به ویژه با توجه به مخالفت قانونگذاران آمریکایی برای حذف نام سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی، همچنان باقی است.

این خبرگزاری همچنین به نقل از منابع آگاه و دیپلمات‌ها اضافه کرد که در شرایط کنونی، مقام‌های غربی تا حد زیادی امید خود را برای احیای توافق هسته‌ای ایران از دست داده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
امروز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید