اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با کویت درباره میدان گازی مشترک آرش/الدره

۱۴۰۱/۲/۱۱

در حالی که پیش از این عربستان سعودی و کویت اعلام کرده بودند تهران به درخواست آنان برای مذاکرات درباره میدان گازی مشترک آرش/الدره پاسخ نداده، محمد ایرانی سفیر ایران در کویت از آمادگی برای ازسرگیری مذاکرات در این باره خبر داد.

به گزارش «الخلیج آنلاین»، ایرانی در یک مراسم افطاری در سفارت ایران در کویت گفت روابط دوجانبه تهران و کویت «در بهترین وضعیت است و این فضای مثبت، زمینه را برای بحث و رایزنی در خصوص میدان گازی آرش و رسیدن به راه‌حل فراهم می‌کند.»

این اظهارات در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در دو ماه گذشته دو بار با احمد ناصر الصباح، وزیر خارجه کویت، تلفنی گفت‌وگو کرده و یکی از موضوع‌های مورد گفت‌وگو نیز این میدان گازی مشترک بوده است.

شرکت نفت کویت دوم فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد که با عربستان سعودی یادداشت تفاهمی برای توسعه این میدان گازی امضا کرده است.

چهار روز بعد، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، این توافق را «غیرقانونی» و «مغایر با رویه‌های جاری و مذاکرات انجام شده قبلی» خواند و تاکید کرد هرگونه اقدام در بهره‌برداری و توسعه میدان گازی آرش/الدره باید با هماهنگی و همکاری هر سه کشور انجام شود.

این در حالی است که ریاض و کویت اعلام کرده‌اند که بارها از ایران برای مذاکره در این باره دعوت کرده‌اند اما تهران به این درخواست‌‌ها پاسخی نداده است.

ایران از دهه ۱٩۶٠با کویت و عربستان سعودی درباره این میدان گازی اختلاف دارد.

عربستان سعودی و کویت از دهه ۷۰ همکاری‌هایی را برای بهره‌برداری از این میدان آغاز کردند که اعتراضات ایران را به دنبال داشته است.

تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی
چهره‌ها - سوئیس

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید