گزارش‌ها از تخلیه ده‌ها غیرنظامی از ماریوپل؛ پلوسی با زلنسکی دیدار کرد

۱۴۰۱/۲/۱۱

در حالی که گزارش‌ها حاکی از تخلیه تعدادی از غیرنظامیان از شهر محاصره‌شده ماریوپل است، نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد برای نشان دادن حمایت این کشور از اوکراین، با ولودیمیر زلنسکی در کی‌یف دیدار کرده است.

پلوسی روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری در شهر ژشوف لهستان، گفت او به همراه هیاتی از کنگره آمریکا در روز شنبه به مدت سه ساعت با زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین دیدار کرد و «پیام قدردانی مردم آمریکا از رهبری او» را را به زلنسکی رساند.

زلنسکی نیز در حساب خود در توییتر ویدئویی از دیدار پلوسی همراه با هیات آمریکایی از کی‌یف را منتشر کرده است.

پلوسی که در ردیف دوم جانشینی رییس‌جمهور آمریکا قرار دارد، ارشدترین مقام این کشور است که از زمان تهاجم روسیه به اوکراین به این کشور سفر کرده است.

پیشتر آنتونی بلینکن و لوید آستین وزیران خارجه و دفاع آمریکا نیز با سفر به کی‌یف با زلنسکی دیدار کردند. در حالی که کشورهای غربی بر حمایت نظامی از اوکراین تاکید دارند، روسیه روز یکشنبه ادعا کرد که انباری از سلاح‌های غربی را در جنوب اوکراین منهدم کرده‌ است.

ارتش اوکراین روز شنبه اعلام کرده بود که موشک‌های روسی باند فرودگاه اودسا را تحریب کرده است. رویترز نوشت مشخص نیست که حمله اخیر روسیه همان حمله به فرودگاه اودسا است یا حمله جدیدتری صورت گرفته است.

کشورهای غربی علاوه بر ارسال سلاح به اوکراین، تحریم‌های اقتصادی گسترده‌ای را علیه روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین اعمال کرده‌اند.

پلوسی روز جمعه گفته بود که امیدوار است به زودی یک برنامه کمک ۳۳ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین که از سوی جو بایدن مطرح شده، تصویب شود.

همچنین سفر رییس مجلس نمایندگان آمریکا به اوکراین، چند روز پس از پرتاب راکت به سوی کی‌یف از طرف روسیه همزمان با سفر آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به اوکراین صورت گرفت.

وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه اعلام کرد در مجموع ۴۶ نفر شامل یک گروه ۲۵ نفره و ۲۱ نفر دیگر، روز شنبه از مناطق نزدیک کارخانه فولاد آزوفستال ماریوپل، آخرین پایگاه نیروهای اوکراینی در این شهر، تخلیه شدند.

رسانه‌های روسیه اعلام کردند که این افراد با کمک نیروهای صلیب سرخ و سازمان ملل متحد تخلیه شدند.

اما در حالی که یک مقام ارشد نظامی اوکراین نیز روز شنبه گفت ۲۰ زن و کودک از این کارخانه تخلیه شدند، هنوز سازمان ملل متحد تایید نکرده که غیرنظامیان روز شنبه ماریوپل را ترک کرده‌اند.

با این حال، آسوشیتدپرس گزارش داد که تعدادی از زنان و کودکان به روستایی در مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه در شرق اوکراین برده شده‌اند.

این خبرگزاری نوشت تهاجم روسیه در سواحل جنوب اوکراین و شرق این کشور، نیروهای اوکراینی را مجبور کرده روستا به روستا بجنگنند و غیرنظامیان بیشتری از حملات هوایی و توپخانه‌ای فرار می‌کنند.

تخمین زده می‌شود که حدود صد هزار نفر هنوز در ماریوپل محاصره شده‌اند، از جمله هزار غیرنظامی که با حدود دو هزار سرباز اوکراینی در کارخانه فولاد این شهر محبوس هستند. این کارخانه هنوز به تصرف نیروهای روسیه در نیامده است.

نگاه روز
اخبار ۲۳
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید