وال‌استریت ژورنال: فروش نفت ایران به بالاترین سطح پس از خروج آمریکا از برجام رسیده

۱۴۰۱/۲/۸

وال‌استریت ژورنال با اشاره به اینکه چین پس از تهاجم روسیه به اوکراین خرید نفت از روسیه را کاهش داده، گزارش داد که در این مدت میزان فروش نفت ایران افزایشی چشمگیر داشته است.

این روزنامه آمریکایی روز پنجشنبه هشتم اردیبهشت با استناد به آمارهای شرکت کپلر نوشت میزان صادرات نفت ایران در سه ماه نخست ۲۰۲۲ به روزانه ۷۵۰ هزار بشکه رسید.

این رقم حدود ۱۲ درصد بیشتر از میانگین فروش نفت ایران در سال گذشته،‌ یعنی روزانه ۶۶۸ هزار بشکه، است.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، مشتری عمده نفت ایران چین است و محموله‌های نفت ایران که به سوریه و ونزوئلا می‌رود معدود است.

همزمان، تازه‌ترین داده‌های گمرک چین حکایت از آن دارد که پکن در ماه مارس میزان خرید نفت از روسیه را ۱۴ درصد کاهش داده است.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، نفت ایران به دلیل شباهتش با نفت روسیه جایگزین مناسب آن در پالایشگاه‌های مختلف است؛ اما قیمت نفت ایران بیشتر است.

این روزنامه آمریکایی یادآور شده است که صادرات رو به رشد نفت ایران نشان می‌دهد که چگونه تهاجم روسیه به اوکراین، مسیرهای تجارت انرژی جهان را تغییر داده است.

به نوشته این روزنامه، میزان صادرات نفت ایران در سه ماهه نخست سال جاری میلادی بیش از هر کشور دیگر خاورمیانه رشد داشت و به بالاترین سطح از زمان خروج آمریکا از برجام رسید.

مقام‌های رسمی کشورهایی که نام آنها در گزارش وال‌استریت ژورنال ذکر شده واکنشی به آمار ارائه شده نشان نداده‌اند.

از سوی دیگر یک مقام ایرانی که نام او ذکر نشده نیز به وال‌استریت ژورنال گفت میزان صادرات نفت ایران بیش از ارقام کپلر است و به ۱.۲ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

تازه‌ترین خبرها

مرور مطبوعات
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید