یورش ماموران به تجمع معترضان دفن زباله در سراوان؛ ۲۲ نفر بازداشت شدند

۱۴۰۱/۲/۸

نزدیک به سه هفته پس از آغاز تجمع معترضان به دفن غیربهداشتی زباله در جنگل‌های سراوان گیلان، ماموران یگان ویژه و نیروی انتظامی روز پنجشنبه با یورش به این تجمع، شلیک گاز اشک‌آور، و بازداشت دست‌کم ۲۲ نفر از معترضان، مسیر حمل زباله را باز کردند.

مجید رسول‌زاده، معاون فرماندهی انتظامی گیلان، با اشاره به اینکه بنابر تصمیم شورای تامین استان، مسیر دفن زباله بازگشایی شد از بازداشت و تشکیل پرونده قضایی برای ۲۲ نفر از معترضان خبر داد.

مردم سراوان از ابتدای ماه رمضان با تجمع در کنار سایت دفن زباله در این شهر، مانع ورود کامیون‌ها به این سایت شده بودند.

با این حال ویدیوهای منتشرشده نشان می‌دهد که ماموران با یورش به معترضان، تیراندازی هوایی و پرتاب گاز اشک‌آور این تجمع را متفرق کردند.

برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی گفته‌اند ماموران اقدام به شلیک تیر مشقی کردند.

معاون فرماندهی انتظامی گیلان با اشاره به اینکه برای بازگشایی این مسیر حکم قضایی صادر شده بود، همچنین از سنگ‌پرانی برخی از معترضان و مصدومیت پنج مامور انتظامی خبر داد.

سراوان از توابع بخش سنگسر رشت است و جنگل‌های آن از ۳۰ سال پیش برای تخلیه زباله استفاده می‌شود و شیرابه‌های ناشی از زباله‌ها و بوی تعفن آن، موجب ناراحتی مردم این منطقه شده است.

شهروندان سراوان پیش از این نیز، در سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۸، مسیر عبور ماشین‌های حمل زباله را بسته بودند.

بنابر گزارش‌ها، کوه زباله‌ها در سایت سراوان اکنون ۹۲ متر ارتفاع دارد و بنابر آخرین برآوردها، حجم آن از یک میلیون تُن زباله گذشته و با این حال روزانه حدود هزار تُن زباله دیگر به آن افزوده می‌شود.

پس از تجمع شهروندان، مقام‌های دولتی وعده دادند که مخزن دفن زباله پوشانده خواهد شد و اقداماتی برای کاهش شیرابه ها و جلوگیری از نشست آن به مناطق دیگر انجام خواهد گرفت.

در طول سه دهه گذشته مقام‌های استانی نیز بارها وعده حل این معضل را داده‌اند و از جمله اسدالله عباسی، استاندار گیلان، ۱۴ اسفند گفت: «از همین فردا برای رفع مشکل دفن زباله در منطقه باید حرکت جهادی صورت گیرد».

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید