مدیرکل آژانس: همچنان در تلاش برای روشن کردن پاسخ‌های تهران درباره سه سایت مشکوک هستیم

۱۴۰۱/۲/۷

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس اعلام کرد که آژانس همچنان در تلاش برای روشن کردن پاسخ‌های تهران درباره سوالات مربوط به پیدا شدن آثار اورانیوم غنی‌شده در سه سایت ایران است.

گروسی در این گفت‌وگو که روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت منتشر شد گفت که نهاد زیر نظرش همچنان در تلاش برای روشن‌سازی جواب‌های ایران به سوالات باقی‌مانده است.

نیمه اسفندماه گذشته رافائل گروسی به تهران سفر کرد و دو طرف توافق کردند که ایران تا ۲۹ اسفند پاسخ‌های خود را در اختیار آژانس بگذارد؛ ماه گذشته محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت که این پاسخ‌ها به موقع به آژانس فرستاده شد.

گروسی در مصاحبه‌اش با آسوشیتدپرس توضیح بیشتری درباره پاسخ‌های جمهوری اسلامی و همچنین روند «روشن‌سازی» ارائه نکرد.

حدود یک سال و نیم پیش ایران و آژانس بر سر بازرسی و نمونه‌برداری از چند محل به توافق رسیدند و مدتی پس از آن آژانس اعلام کرد که در سه محل اعلام‌نشده ذرات اورانیوم غنی‌شده با منشأ انسانی یافته است.

به گفته منابع غربی، یکی از این سه مرکز در اطراف تهران قرار دارد و همان است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین اسرائیل از آن با عنوان سایت تورقوزآباد یاد کرد؛ بنابر همین گزارش‌ها، محل دوم نیز در اطراف اصفهان است.

گروسی در مصاحبه‌اش با آسوشیتدپرس همچنین با اشاره به افزایش توانایی جمهوری اسلامی در غنی‌سازی اورانیوم گفت ایران از سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر استفاده می‌کند و سانتریفیوژها را به جایی منتقل می‌کنند که حس می‌کنند بیشتر محافظت می‌شود.

چندی پیش خبرگزاری رویترز خبر داد که آژانس در گزارشی محرمانه به اعضای این نهاد از آغاز فعالیت یک کارگاه تولید قطعات سانتریفیوژ در نطنز خبر داده است.

بنابر این گزارش، دوربین‌های آژانس روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین در این کارگاه جدید نصب شد و این کارگاه از روز چهارشنبه ۲۴ فروردین آغاز به کار کرد.

به نوشته رویترز، در گزارش آژانس به محل دقیق کارگاه جدید نطنز اشاره نشده اما تصریح شده که تجهیزات مجتمع تسا در کرج نیز به این کارگاه جدید منتقل شده است.

تاریخ شفاهی
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید