رییس مجلس عراق در سفر به ایران خواستار احترام به حاکمیت کشورها شد

۱۴۰۱/۲/۷

رییس مجلس عراق با ابراهیم رییسی و دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی در تهران دیدار کرد. او در این سفر خواستار رعایت «احترام به حاکمیت کشورها، حسن همجواری و پاسداشت حقوق شهروندان» در روابط بین کشورها شد. یک کمیته مجلس عراق حمله اخیر سپاه به اربیل را «نقض قوانین بین‌المللی» خوانده است.

محمد الحبوسی رییس مجلس عراق که روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت برای سفری یک روزه و در راس هیاتی مجلسی وارد تهران شد، با ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف و علی شمخانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

بر اساس اعلام دفتر رئیسی، او در دیدار با رییس مجلس عراق ابراز امیدواری کرد که «نمایندگان مجلس عراق با تفاهم‌ و همدلی، هر چه سریع‌تر با انتخاب رئیس جمهور و نخست‌وزیر و تشکیل کابینه هم به رفع مشکلات مختلف مردم عراق کمک کند و هم روابط همه‌ جانبه عراق با کشورهای همسایه بویژه ایران گسترده‌تر گردد.»

سفر حلبوسی به تهران همچنین در شرایطی صورت گرفته که با وجود گذشت چندین ماه از انتخابات مجلسی عراق، هنوز دولت جدید این کشور تشکیل نشده و گروه‌های شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی مانع تشکیل دولت جدید شده‌اند.

رئیسی همچنین گفت: «امیدوارم مجلس عراق با تصویب قوانین لازم مانع از شکل‌گیری عوامل تهدیدکننده امنیت همسایگان و برهم‌زننده ثبات منطقه شود.»

این اظهارات در حالی است که جمهوری اسلامی تاکنون بارها خواستار خروج نیروهای آمریکا از عراق شده است.

شمخانی نیز در دیدار با رییس مجلس عراق با اشاره به آمریکا و اسرائیل گفت: «به هر گونه اقدامی که بخواهد به امنیت ایران و منطقه آسیب وارد کند واکنش سریع و قاطع نشان خواهیم داد.»

همچنین رییس مجلس عراق در نشست خبری مشترک با قالیباف گفت: «در عراق تلاش می‌کنیم مشکلات منطقه‌ای با دیپلماسی نیابتی حل شود.»

پیشتر خبرگزاری دولتی عراق خبر داده مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور شخصا در دور پنجم گفت‌وگوهای تهران و ریاض حضور داشته است.

بغداد تاکنون میزبان پنج دور گفت‌وگو میان مقام‌های عربستان سعودی و جمهوری اسلامی بوده است و احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق، به خبرگزاری دولتی این کشور گفته است این مذاکرات همچنان ادامه دارد و «در مسیر رسیدن به رویکردهای اساسی، از جمله از سرگرفته شدن فعالیت نمایندگی‌های دیپلماتیک بین ایران و عربستان سعودی است.»

حلبوسی پیش از این در اسفند ۹۷ به تهران سفر کرده بود و این دومین سفر او در مقام رییس مجلس عراق به ایران محسوب می‌شود.

همچنین سفر حلبوسی دو روز پس از انتشار گزارش کمیته حقیقت‌یاب مجلس عراق درباره حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل در اسفندماه گذشته انجام می‌شود.

این کمیته در گزارش خود با لحنی کم‌سابقه، حمله موشکی جمهوری اسلامی به اربیل را نقض قوانین بین‌المللی خواند و دولت بغداد را موظف به پاسخگویی به اقدام ایران جهت حفظ اقتدار عراق کرد.

پربیننده‌ترین‌ها

امروز
نگاه روز
اخبار ۲۳

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید