سخنگوی کاخ سفید: فاصله ایران با تولید سلاح هسته‌ای به چند هفته کاهش یافته است

۱۴۰۱/۲/۶

پس از آنکه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در کمیته روابط خارجی سنا شهادت داد که زمان گریز هسته‌ای ایران به چند هفته کاهش یافته است، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، گفت: قطعا آمریکا از اینکه فاصله ایران با تولید سلاح هسته‌ای به چند هفته کاهش یافته نگران است.

سخنگوی کاخ سفید تایید کرد که بنابر شهادت وزیر خارجه ایالات متحده زمان گریز هسته‌ای ایران از حدود یک سال به چند هفته کاهش یافته است.

در جریان نشست خبری روز سه‌شنبه، ششم اردیبهشت ماه، از سخنگوی کاخ سفید پرسیده شد که آنتونی بلینکن در کمیته روابط خارجی سنا شهادت داد و گفت که زمان گریز هسته‌ای ایران به چند هفته رسیده است، آیا این موضوع کاخ سفید را نگران می‌کند؟

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ گفت: بله، این موضوع قطعا ما را نگران می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید افزود: آنچه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، هنگام شهادت روز سه‌شنبه در کمیته روابط خارجی مجلس سنا گفت این بود که دوره گریز هسته‌ای ایران از حدود یک سال، میزانی که ما در طول برجام می‌دانستیم، به چند هفته یا کمتر کاهش یافته است.

ساکی افزود: اگر به عقب برگردیم، طبق توافق هسته‌ای، برنامه هسته‌ای ایران به شدت توسط بازرسان بین‌المللی تحت کنترل و محدود بود اما از زمانی که دولت ترامپ مشارکت ایالات متحده در توافق را متوقف کرد، ایران به سرعت برنامه هسته‌ای خود را تسریع کرد و با عدم اجرای تعهدات توافق هسته‌ای همکاری با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نیز کاهش داد.

سخنگوی کاخ سفید گفت: کاهش زمان گریز هسته‌ای ایران به چند هفته تاثیر مستقیم خروج از توافق هسته‌ای است و امنیت ما را کمتر می‌کند و این یکی از دلایلی است که ما با روی کار آمدن جو بایدن، بار دیگر مسیر دیپلماتیک را دنبال کردیم.

مذاکرات هسته‌ای با ایران از اواخر اسفند ماه، متوقف شده است. مقام‌های آمریکا گفتند که ایران خواسته‌های فراتر از برجام را در جریان مذاکرات مطرح کرده است.

در همین ارتباط سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که اگر ایران خواهان لغو تحریم‌های فراتر از برجام است، باید نگرانی‌های فراتر از برجام ایالات متحده را برطرف کند.

ابراز نگرانی سخنگوی کاخ سفید از کاهش زمان گریز هسته‌ای ایران به چند هفته، در حالی صورت گرفت که یک روز پیش نیز نماینده اسرائیل در سازمان ملل در نشست شورای امنیت گفت: «رژیم ایران تنها چند هفته تا غنی‌سازی اورانیوم کافی برای ساخت بمب اتمی فاصله دارد.»

نماینده اسرائیل در سازمان ملل همچنین دست‌یابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته‌ای را تهدیدی بسیار واقعی خواند و گفت: اسرائیل بیکار در حاشیه نمی‌ایستد و آزادی کامل دارد تا علیه این تهدید بسیار واقعی و وحشتناک، اقدام کند.

رسانه‌های اسرائیل نیز روز سه‌شنبه از قول شماری از مقام‌ها و دیپلمات‌ها گزارش دادند که آمریکا خود را برای اعلام شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران آماده می‌کند.

سخنگوی کاخ سفید در بخش دیگری از نشست خبری روز سه‌شنبه خود در پاسخ به سوالی درباره اختلاف نظر اسرائیل با کاخ سفید در مورد ایران و اینکه آیا صحبت درباره ایران بخشی از دیدار مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل است، گفت: این موضوع نیز می‌تواند بخشی از گفت‌وگوهای جیک سالیوان و همتای اسرائیلی او، ایال هولاتا، باشد.

ساکی افزود که جو بایدن نیز در جریان گفت‌وگوی اخیر خود با نخست وزیر اسرائیل، درباره مذاکرات هسته‌ای ایران صحبت کردند و ایالات متحده به طور مرتب اسرائیلی‌ها را در جریان آن قرار می‌دهد.

او تاکید کرد که اسرائیل و آمریکا به طور مرتب با یکدیگر مشورت می‌کنند و همان‌طور که جو بایدن چند روز پیش با نخست‌وزیر اسرائیل گفت‌وگوی پر باری داشت، دیدار جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با مشاور امنیت ملی اسرائیل نیز ادامه آن گفت‌وگو است.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید