امانوئل مکرون: اکنون دیگر نامزد انتخابات نیستم، ‌رییس‌جمهور همه فرانسوی‌ها هستم

۱۴۰۱/۲/۴

امانوئل مکرون پس از آنکه برای دومین بار به عنوان رییس‌جمهور فرانسه انتخاب شد در جمع هواداران خود در پاریس گفت: اکنون دیگر نامزد انتخابات نیستم، ‌رییس‌جمهور همه فرانسوی‌ها هستم. دوره جدید تداوم دوره گذشته نیست و برای از میان بردن شکاف ایجاد شده در جامعه فرانسه سخت کار خواهم کرد.

در مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه امانوئل مکرون توانست با نزدیک به ۵۸ درصد آرا در برابر مارین لوپن به پیروزی برسد و برای دومین بار رییس‌جمهور فرانسه شود.

مکرون در سخنرانی پیروزی خود گفت: بسیاری از هموطنان ما نه به دلیل حمایت از ایده‌های من بلکه برای جلوگیری از جریان راست افراطی به من رای دادند. می‌خواهم از آنها تشکر کنم و می‌دانم که در سال‌های آینده در قبال آنها وظیفه دارم.

او افزود که باید به اعتراض و اختلاف نظرهایی که باعث شد تا بسیاری از هموطنان ما به راست افراطی رای دهند، پاسخ داد و این مسئولیت من و اطرافیان من است.

مکرون تاکید کرد که دوره جدید تداوم دوره گذشته ریاست جمهوری من نخواهد بود و به تغییرات جدید در اداره کشور متعهد هستم.

رییس‌جمهور فرانسه همچنین با تاکید بر رفع اختلافات و تردیدها گفت: هیچ کس کنار راه نخواهد ماند. این به ما بستگی دارد که برای دستیابی به وحدتی که به ما امکان می‌دهد زندگی شادتری در فرانسه داشته باشیم، با هم کار کنیم.

مکرون همچنین افزود: سال‌های آینده مطمئنا آرام نخواهند بود، اما تاریخی خواهند بود.

در همین حال مارین لوپن، رقیب انتخاباتی امانوئل مکرون ضمن پذیرش شکست در انتخابات و با اشاره به کسب حدود ۴۲ درصد آرا گفت: برای ما نتیجه امشب به خودی خود یک پیروزی قابل توجه است.

لوپن با تاکید بر فعالیت یک اپوزیسیون قوی در مقابل مکرون گفت: فرانسوی‌ها تمایل خود را برای یک وزنه متقابل قوی در برابر امانوئل ماکرون نشان دادند، برای اپوزیسیونی که به دفاع و محافظت از آنها ادامه خواهد داد.

لوپن با انتقاد از سیاست‌های مکرون گفت: امانوئل مکرون هیچ کاری برای ترمیم شکاف‌های جامعه فرانسه که هموطنانمان را رنج می‌دهد، انجام نخواهد داد.

او در ادامه گفت: برای جلوگیری از انحصار قدرت توسط عده‌ای معدود، بیش از هر زمان دیگری تعهد خود را به فرانسه دنبال خواهیم کرد و خود را برای انتخابات پارلمانی آینده آماده می‌کنیم.

در همین حال ژان لوک ملانشون، نامزد چپ رادیکال که در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در جایگاه سوم قرار گرفته بود، شکست مارین لوپن را در دور دوم انتخابات را خبری بسیار خوب خواند و همزمان گفت امانوئل مکرون بدترین ‌رییس‌جمهور منتخب «جمهوری پنجم» بوده است.

الیویه وران، وزیر بهداشت فرانسه، نیز در واکنش به پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: ما پیروزی را از بین نخواهیم برد. سیاست دولت، تداوم خواهد داشت زیرا رییس‌جمهور دوباره انتخاب شده است. اما ما پیام مردم فرانسه را نیز شنیده‌ایم.

استقبال سران اروپا و آمریکا از پیروزی مکرون

صدراعظم آلمان، رییس‌جمهوری آمریکا، نخست‌وزیر بریتانیا، رییس‌جمهوری اوکراین و نخست‌وزیر ایتالیا پس از اعلام نتایج انتخابات با استقبال از پیروزی مکرون در پیام‌هایی انتخاب دوباره او به عنوان رییس‌جمهور فرانسه را تبریک گفتند.

بنابر اعلام کاخ الیزه، اولین گفت‌وگوی تلفنی مکرون پس از پیروزی با اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان، انجام شد. شولتز پیش از این گفت‌وگوی تلفنی در پیامی پیروزی مکرون را در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه تبریک گفته بود.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا نیز در پیامی ضمن تبریک پیروزی مکرون گفت: من مشتاقانه منتظر ادامه همکاری نزدیک‌مان از جمله در حمایت از اوکراین، دفاع از دموکراسی و مقابله با تغییرات آب و هوایی هستم.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین نیز انتخاب مجدد مکرون به ریاست‌جمهوری فرانسه را تبریک گفت و مکرون را «یک دوست واقعی» خواند.

همزمان رهبران اتحادیه اروپا نیز از پیروزی دوباره امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه استقبال کردند.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در پیامی با تبریک پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، از ادامه همکاری با مکرون ابراز خوشحالی کرد و گفت: فرانسه یکی از نزدیک‌ترین متحدان بریتانیاست.

ماریو دراگی، نخست وزیر ایتالیا، نیز ضمن تبریک پیروزی امانوئل مکرون گفت: «این یک خبر عالی برای سراسر اروپاست.»

روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان، در واکنش به پیروزی دوباره مکرون در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه گفت: اروپا بزرگترین برنده انتخابات فرانسه است.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
تاریخ شفاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید