تجمع سراسری معلمان در شهرهای مختلف ایران آغاز شد

۱۴۰۱/۲/۱

همزمان با برگزاری تجمع معلمان در شهرهای ایران، گزارش‌ها حکایت از فضای امنیتی شدید در مقابل وزارت آموزش و پرورش در تهران و بازداشت چند معلم در نزدیکی این وزارتخانه دارد.

تجمع سراسری معلمان ایران در اعتراض به آیین‌نامه ناقص رتبه‌بندی، اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سرکوب «مستمر و سیستماتیک» فعالان صنفی از صبح پنجشنبه اول اردیبهشت در تهران و شهرهای مختلف ایران برگزار شده است.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده، فضای امنیتی در مقابل وزارت آموزش و پرورش در تهران به شدت امنیتی است. محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، نیز از ممانعت ماموران از برگزاری تجمع و بازداشت چند تن از معلمان خبر داده است.

همچنین به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، نیروهای امنیتی از میدان فردوسی تا انتهای خیابان قرنی که وزارت آموزش و پرورش در آن قرار دارد را محاصره کرده و اجازه حضور معلمان را ندادند.

تاکنون تصاویری از تجمع معلمان در شهرهای مختلف استان‌های گیلان، خراسان رضوی، همدان، زنجان، خوزستان، یزد، کرمانشاه، کردستان و فارس منتشر شده است.

در قطعنامه این تجمع که صبح پنجشنبه منتشر شد تاکید شده که آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان به صورت ناقص نوشته شده و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز محقق نشده است.

رتبه‌بندی معلمان با وجود وعده‌های مطرح در سال گذشته اجرا نشد و مقامات آموزش و پرورش از تدوین آیین‌نامه آن در سال جاری و احتمال تصویب آن در هیات دولت در خرداد ماه خبر داده‌اند.

معلمان معترض همچنین خواستار توقف سیاست‌های پولی‌سازی آموزش شدند و تاکید کردند که تبعات این سیاست‌ها افزایش کودکان کار و بازمانده از تحصیل و گسترش آسیب‌های اجتماعی است.

قطعنامه این تجمع همچنین خواستار آزادی فعالان صنفی زندانی شده و تاکید کرده که سال گذشته نیروهای امنیتی و قوه قضاییه «به صورت مستمر و سیستماتیک» سرکوب معلمان را ادامه دادند.

معلمان معترض همچنین با اشاره به «دور جدید سرکوب معلمان» از جمله به صدور حکم پنج سال زندان برای رسول بداقی، صدور حکم چهار سال و شش ماه زندان برای جعفر ابراهیمی، و صدور ۱۲ سال زندان برای مهدی فتحی و همچنین تایید حکم رسول کارگر و فرزانە ناظران‌پور اشاره کرده‌اند.

در قطعنامه معلمان معترض همچنین به ادامه حبس محمدتقی فلاحی، لطیف روزیخواه، یعقوب یزدانی، حسین رمضانپور، ناهید فتحعلیان، زینب همرنگ، معصومه عسگری، هاله صفرزاده، عالیه اقدام‌دوست، هاشم خواستار، محمدحسین سپهری و جواد لعل محمدی اشاره شده و آمده است: «اسماعیل عبدی به صورت ظالمانه بیش از هفت سال است که به بند کشیده شده است.» آنها همچنین به احضار صدها معلم در سراسر کشور به نهادهای امنیتی طی شش ماه گذشته اشاره کرده و گفته‌اند نهادهای حاکمیتی اهمیتی به خواسته‌های آنان نداده «و به روش گذشته به جای پاسخگویی، شیوه نادرست خود را ادامه می‌دهند».

معلمان ایران سال گذشته در مدت سه ماه شش تجمع برگزار کردند. افزون بر این تجمعات که در روزهای ۳۰ و ۱۱ بهمن، ۱۱ و ۲۲ آذر و ۲ و ۲۳ دی برگزار شد، معلمان در روزهای ۹ و ۱۰ بهمن و ۲۰ و ۲۱ آذر نیز دست به تحصن زدند.

در قطعنامه روز پنجشنبه تاکید شده که معترضان تا زمان محقق شدن مطالباتشان خیابان را ترک نخواهند کرد: «خیابان از آن ماست تا زمانی که تمام مطالبات محقق گردد سرکوب و زندان و پرونده سازی قادر نیست جنبش معلمان را یک گام به عقب براند.»

معلمان معترض همچنین خواهان عزل وزیر آموزش و پرورش شده‌اند که «از عهده اداره یک مدرسه بر نمی‌آید، چه رسد به وزارتخانه آموزش و پرورش.»

یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش، دارای مدرک تحصیلی مدیریت گردشگری و پیشتر رییس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و مدیرکل بودجه این وزارتخانه بوده است.

اخبار
چند چند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید