گزارشگر سازمان ملل برای بررسی تاثیر تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به تهران می‌رود

۱۴۰۱/۲/۱

در پی تصویب اعزام گزارشگر سازمان ملل به ایران برای بررسی تاثیر تحریم‌ها بر وضعیت حقوق بشر، گزارشگر این سازمان تایید کرد که این سفر حدود سه هفته دیگر انجام خواهد شد.

شورای حقوق بشر سازمان ملل به تازگی تصویب کرد که گزارشگری از سوی این نهاد برای بررسی تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران بر وضعیت حقوق بشر به تهران سفر کند.

آلنا دوهان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور مربوط به تحریم‌های قهری و یکجانبه، در توییتی نوشت که سفر به تهران بین هفتم تا ۱۸ مه (۱۷ تا ۲۸ اردیبهشت) انجام خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه هدف از این سفر «ارزیابی تاثیر تحریم‌های یکجانبه بر حقوق بشر» است، گفت برای گردآوری و راستی‌آزمایی اطلاعات در این زمین از همکاری همه طرف‌ها استقبال می‌کند.

شماری از فعالان حقوق بشر از اینکه جمهوری اسلامی اجازه سفر مشابه به گزارشگران ویژه در امور حقوق بشر را نمی‌دهد انتقاد کردند.

سعید دهقان، حقوقدان و وکیل، به ایران اینترنشنال گفت: «ما با یک استاندارد دوگانه، هم از سوی مقام‌های حکومت ایران و هم از سوی مقام‌های سازمان ملل متحد، مواجه هستیم.»

مهرانگیز کار، حقوقدان، نیز به ایران اینترنشنال گفت: «حکومت ایران دارد توپ را در زمین تحریم‌ها می‌اندازد تا شاید جهان را متقاعد کند که اگر نقضی در حقوق بشر در کشور وجود دارد ناشی از تحریم است.»

گزارشگر سازمان ملل قرار است در جریان سفرش به تهران با مقام‌های جمهوری اسلامی و برخی «سازمان‌های غیردولتی» و «فعالان جامعه مدنی» دیدار کند.

این گزارشگر نتیجه سفر خود را به پنجاه و یکمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل که قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود ارائه خواهد کرد.

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید