کنایه نامزد پیشین انتخابات به قالیباف:شاید ازموضوع سیسمونی هم مثل فساد شهرداری بی‌خبر بوده

۱۴۰۱/۱/۳۱

واکنش فعالان سیاسی و کاربران رسانه‌های اجتماعی به سفر خانواده قالیباف به ترکیه با هشتگ‌هایی مانند سیسمونی‌گیت ادامه دارد و معاون سابق رییس جمهور هم به کنایه نوشت شاید او این بار هم مثل موضوع فساد در شهرداری بی‌خبر بوده است.

مصطفی هاشمی‌طبا، معاون سابق رییس جمهور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۹۶، به کنایه نوشت: «این احتمال وجود دارد که قالیباف از خرید سیسمونی دخترش از کشور ترکیه خبر نداشته؛ همان‌طور که از خلاف‌های قائم مقامش در شهرداری بی‌اطلاع بوده است.»

اشاره هاشمی‌طبا به پرونده فساد چند هزار میلیارد تومانی در شهرداری تهران است که در دادگاه برای عیسی شریفی، قائم مقام قالیباف، ۲۰ سال زندان در نظر گرفت اما اتهامات خود قالیباف مسکوت گذاشته شد.

در یک فایل صوتی نیز که چندی پیش از گفت‌وگوهای فرماندهان سپاه پاسداران افشا شد، معاون اقتصادی سپاه می‌گفت قالیباف از او خواست با امضای یک صورت جلسه، فساد هشت هزار میلیارد تومانی فیصله پیدا کند.

سفر خانواده قالیباف به ترکیه برای خرید سیسمونی با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شده و فعالان سیاسی و کاربران رسانه‌های اجتماعی به موارد فساد و دورویی در جمهوری اسلامی اشاره کرده‌اند.

همچنین برخی کاربران با هشتگ‌هایی مانند «دانش‌بنیان ترکیه» به دورویی مقامات جمهوری اسلامی در تبلیغ محصولات داخلی و مصرف محصولات خارجی اشاره کردند.

علی خامنه‌ای در پیام نوروزی خود سال ۱۴۰۱ را سال «تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» نام‌گذاری کرده و قالیباف نیز در اولین نطق خود پس از تعطیلات نوروزی گفته بود: «مجلس یازدهم از نخستین روزهای آغاز به کار خود توجه ویژه ای به تقویت تولید دانش‌بنیان و ریل‌گذاری قانونی لازم برای پیشرفت و گسترش این مساله داشته است.»

شمار زیادی از نوشته‌ها در توییتر و سایر رسانه‌های اجتماعی با هشتگ‌هایی مانند «سیسمونی»، «سیسمونی‌گیت» و «قالیباف» منتشر شده است.

در این میان برخی از حامیان قالیباف مدعی شدند که هزینه خرید سیسمونی در ایران بیشتر از ترکیه است. پایگاه خبری «اقتصاد ۲۴» نیز نوشت هزینه تهیه یک سیسمونی متوسط بین ۸۰ هزار تا ۱۲۰ هزار لیر و یک سیسمونی لوکس ۲۰۰ هزار لیر است و حداقل هزینه بلیط هواپیما (بین ۳۰ تا ۶۰ میلیون تومان) و هزینه هتل را نیز باید به آن افزود.

شماری از فعالان سیاسی، از جمله رحمت‌الله بیگدلی، خواستار استعفای قالیباف شده‌اند و عباس عبدی نیز با اینکه این خواسته را تکرار کرد اما نوشت: «حیف که اطمینان دارم نفر جایگزین او نامناسب‌تر خواهد بود.»

انتخابات داخلی مجلس قرار است هفته آینده برگزار شود و در جریان آن رییس و اعضای هیات رئیسه برای یک سال تعیین می‌شوند.

برخی خبرنگاران در ایران از احتمال ریزش آرای قالیباف در انتخابات پیش رو سخن گفته‌ و عده‌ای نیز به احتمال نامزدی علی نیکزاد، نایب رییس فعلی مجلس، برای ریاست مجلس اشاره کرده‌اند.

شمار زیادی از کاربران رسانه‌های اجتماعی به سخنان قالیباف در مناظره‌های انتخاباتی سال ۹۶ اشاره کرده‌اند که گفته بود: «وزیر آموزش و پرورش می‌رود لباس بچه از ایتالیا می‌آورد، مردم شما فکر می‌کنید اقتصاد ما درست می‌شود؟ هرگز.»

برخی نیز متن منتشر شده از قالیباف که موجودی حساب خود را ۲۸ میلیون تومان ذکر کرده بود و همچنین عبارات او درباره «چهار درصد پررو» را یادآور شده‌اند.

در این میان برخی نیز با اشاره به سخنان الیاس قالیباف که نوشته بود پدرش با این سفر مخالف بوده، یادآور شدند که همسر قالیباف بر اساس قوانین ایران باید برای خروج از کشور از همسرش اجازه می‌گرفته است.

پربیننده‌ترین‌ها

امروز
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید