واشینگتن فری بیکن: با تصمیم احتمالی دولت بایدن تحریم دست‌کم ۸۰ هزار عضو سپاه لغو خواهد شد

۱۴۰۱/۱/۳۱

واشینگتن فری بیکن به نقل از مقام‌های کنگره گزارش داد تصمیم احتمالی دولت بایدن برای حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی، دست‌کم تحریم ۸۰ هزار تا ۱۸۰ هزار عضو سپاه را لغو می‌کند.

طبق برآوردهای کنگره که به مشاهده واشینگتن فری بیکن رسیده، دولت بایدن در تلاش است تنها نیروی قدس را در فهرست تروریسم نگه دارد تا فقط ۲۰ هزار عضو سپاه تحت تحریم بمانند.

در همین حال، این گزارش به نقل از منابع آگاه افزود که کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان در کنگره در حال تهیه اصلاحیه‌های برای بودجه نظامی سال آینده آمریکا است که در آنها سپاه پاسداران یک سازمان تروریستی شناخته شده و خروج آن از این فهرست را با اقدام اجرایی رییس‌جمهوری غیرممکن می‌کند.

همچنین گروهی دیگر از جمهوری‌خواهان کنگره در طرحی موسوم به «قانون فشار حداکثری» قصد دارند جلوی لغو احتمالی اکثریت تحریم‌های ایران را بگیرند.

به گزارش واشینگتن فری بیکن، تاکنون ۱۳۰ نماینده جمهوری‌خواه از این طرح حمایت کرده‌اند و انتظار می‌رود تا تابستان، تعداد مدافعان این طرح به ۲۰۰ نماینده برسد.

در همین حال، تعداد نمایندگان دموکراتی که با حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی مخالف هستند رو به افزایش است.

جو منشن، رییس دموکرات کمیته انرژی سنا، در نامه‌ای به آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به ادامه مذاکرات هسته‌ای با ایران ابراز نگرانی کرد و خواهان باقی ماندن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا شد.

این سناتور ارشد دموکرات هشدار داد حذف سپاه پاسداران از فهرست تروریسم، به امید دسترسی به عرضه انرژی ایران اقدامی «کوته‌بینانه» خواهد بود.

منشن گفت: تا زمانی که ایران برای محدود کردن «بلندپروازی‌های هسته‌ای» و «حمایت مالی از تروریسم» تمایل خود را نشان نداده، آمریکا نباید به جمهوری اسلامی «جایزه» بدهد.

از سوی دیگر، جیم بنکس، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، با اشاره به بیشتر شدن مخالفت دموکرات‌ها با حذف سپاه از فهرست تروریسم به واشینگتن فری بیکن گفت: «حتی اگر بایدن و آیت‌الله‌ها هم موفق شوند، جمهوری‌خواهان کنگره اطمینان حاصل خواهند کرد که هر لغو تحریمی موقتی باشد.»

گرگ استیوب، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز در گفت‌وگو با واشینگتن فری بیکن با اشاره به اینکه تحریم‌های زمان ترامپ توانایی ایران را در انجام حمله‌های تروریستی و تامین مالی گروه‌های تروریستی به شدت تضعیف کرد، هشدار داد احیای برجام این نتایج را برعکس خواهد کرد.

در همین حال، خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد که دولت بایدن دیگر تمایلی ندارد ضمن نگه‌ داشتن نیروی قدس سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی، بقیه سپاه پاسداران را از این فهرست خارج کند.

چهره‌ها - سوئیس
گفت‌وگوی ویژه
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید