آغاز حمله همه‌جانبه روسیه به شرق اوکراین؛ شهر کرمینا به تصرف نیروهای روسیه درآمد

۱۴۰۱/۱/۳۰

مقام‌های اوکراین از حمله همه‌جانبه نیروهای روسیه به منطقه دونباس خبر داده‌اند و وزیر خارجه روسیه نیز از «مرحله جدید» سخن گفته است. مقام‌های محلی در شرق اوکراین نیز می‌گویند نیروهای روسیه وارد شهر کرمینا شده‌اند.

مقام‌های اوکراین در روزهای اخیر همواره نسبت به تمرکز نیروهای روسیه برای حمله همه‌جانبه به منطقه دونباس هشدار داده بودند و ولودیمیر زلنسکی شامگاه دوشنبه ۲۹ فروردین گفت این حمله آغاز شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، نیز روز سه‌شنبه ۳۰ فروردین تایید کرد که جنگ در اوکراین وارد «مرحله جدیدی» شده است.

لاوروف به یک شبکه تلویزیونی هندی گفت: «مرحله دیگری از این عملیات در شرق اوکراین در حال شروع است و من مطمئن‌ام این لحظه‌ای بسیار مهم در سراسر این عملیات ویژه است.»

روسیه از زمان تهاجم به اوکراین به جای کلمه «جنگ» از عبارت «عملیات ویژه نظامی» استفاده می‌کند.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، نیز روز سه‌شنبه گفت هدف از حمله جدید نیروهای این کشور در اوکراین «آزادسازی» دونتسک و لوهانسک است.

مسکو از کی‌یف خواسته است که کنترل این دو استان دونباس به طور کامل به جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه واگذار شود.

از سوی دیگر مقام‌های محلی در استان لوهانسک، یکی از دو استان منطقه دونباس، از سقوط شهر ۱۸ هزار نفری کرمینا خبر داده‌اند.

سرگی گایدا، استاندار لوهانسک، روز سه‌شنبه گفت نیروهای روسیه «از همه طرف» به این منطقه حمله می‌کنند و مقامات در تلاش برای تخلیه غیرنظامیان هستند و برآورد تلفات غیرنظامی نیز غیرممکن است.

این اولین پیشروی نیروهای روسیه از آغاز حمله به شرق اوکراین به شمار می‌رود.

همزمان روسیه ظهر سه‌شنبه را به عنوان ضرب‌الاجلی برای تسلیم شدن آخرین نیروهای اوکراینی در بندر محاضره شده ماریوپل در جنوب شرق اوکراین تعیین کرده است.

این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی شامگاه دوشنبه در یک سخنرانی خطاب به اوکراینی‌ها گفت که این کشور همچنان در برابر روسیه مقاومت خواهد کرد.

تصرف کامل ماریوپل به روسیه امکان می‌دهد تا مناطق تحت کنترل جدایی‌طلبان مورد حمایت خود در شرق اوکراین را به شبه جزیره کریمه که هشت سال پیش به خاک روسیه الحاق کرد، متصل کند.

با این حال، حمایت‌های بین‌المللی از اوکراین و همچنین بازگشت دیپلمات‌های اروپایی به کی‌یف ادامه دارد.

پس از آن که نخست وزیر اسپانیا اعلام کرد سفارت این کشور در کی‌یف به زودی بازگشایی می‌شود، یک منبع دولت مادرید روز سه‌شنبه گفت نخست وزیر در روزهای آینده به کی‌یف خواهد رفت.

خبر
امروز
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید