بانک مرکزی ایران: هیچ‌ صحبتی از آزادسازی یا وصول پول‌های بلوکه‌شده صورت نگرفته است

۱۴۰۱/۱/۲۸

با وجود تبلیغات گسترده درباره آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران، یک مقام بانک مرکزی این کشور گفت در این باره تنها توافق اولیه انجام شده و «هیچ‌گاه صحبت از اینکه منابع مذکور آزاد و وصول شده» از جانب مقامات ایرانی صورت نگرفته است.

محمدرضا خطائی مدیر امور بین‌الملل بانک مرکزی ایران روز یکشنبه ۲۸ فروردین به ایرنا گفت: «چارچوب کلی برای آزادسازی بخش قابل توجهی از منابع مسدودی ایران در یکی از کشورها مشخص شده و سفر هیات منطقه‌ای به تهران نیز به منظور جمع‌بندی جزییات اجرایی کردن این توافق صورت گرفته است.»

رسانه‌های ایران در هفته گذشته تبلیغات گسترده‌ای را درباره آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران در یکی از کشورها منتشر کردند.

در مقابل ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، روز ۲۵ فروردین این گزارش‌ها را رد کرد و گفت: «شرکای ما منابع مسدودشده ایران را آزاد نکرده‌اند.»

با این حال، مدیر امور بین‌الملل بانک مرکزی گفت بین گفته‌های سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و مقامات ایران «هیچگونه تعارضی وجود ندارد.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز ۲۲ فروردین گفته بود: «چارچوب لازم برای رفع مسدودی بخش قابل توجهی از منابع ارزی مسدود شده کشور، مشخص و مورد توافق قرار گرفته است.»

با این حال، ایرنا نوشته بود سخنگوی وزارت خارجه خبر این خبرگزاری درباره توافق برای آزادسازی هفت میلیارد دلار از پول های بلوکه شده را تایید کرده است.

در هفته‌های گذشته برخی رسانه‌های ایران، از جمله روزنامه فرهیختگان، گزارش دادند که قرار است در ازای آزادی مراد طاهباز، سیامک نمازی و محمدباقر نمازی، مبلغ هفت میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران آزاد شود.

در همین حال، حسین شریعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در روزنامه کیهان، در سرمقاله روز شنبه این روزنامه، آزاد کردن این سه نفر در مقابل آزادسازی هفت میلیارد دلار از پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی را «معامله خسارت‌بار» خوانده بود.

شریعتمداری خواست به جای آزادی این سه نفر، تنگه هرمز تا آزاد شدن این هفت میلیارد دلار بر روی کشتی‌ها کره جنوبی بسته شود.

سه روز پیش از آن نیز خبرگزاری فارس در گزارشی با اشاره به احتمال آزادی این سه زندانی در قبال آزادی هفت میلیارد دلار از پول‌های ایران نوشته بود که «قیمت آزادی» این سه نفر «خیلی بیشتر از هفت میلیارد دلار» است.

پیش از این سخنان، برخی رسانه‌ها از بروز مشکل در مذاکرات مربوط به آزادی این سه نفر و آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران خبر داده بودند.

از جمله روزنامه «العربی الجدید» روز دوشنبه به نقل از منابع ایرانی گزارش داده بود که قرار بود وزیر خارجه عمان برای میانجی‌گری در این باره به تهران سفر کند اما این سفر به تعویق افتاده است.

چهره‌ها - سوئیس
اخبار
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید