دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ایران نفوذش را در سوریه با بهره‌گیری از درگیری روسیه گسترش می‌دهد

۱۴۰۱/۱/۲۷

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد از زمان آغاز درگیری روسیه در جنگ اوکراین، ایران با انتقال تسلحیات به غرب فرات و پالمیرا در حومه حمص و ایجاد اردوگاه آموزشی، نفوذ خود را به‌طور قابل توجهی در سوریه گسترش داده و فعالیت خود را شدت بخشیده است.

این گزارش خاطرنشان کرد که نیروی قدس سپاه پاسداران در منطقه معرین الجبل در جنوب حما پایگاه گردان ۴۷ زرهی ارتش سوریه را به پایگاه اصلی خود در این استان تبدیل کرده و آن را تحت کنترل کامل خود دارد.

طبق این گزارش، ایران اخیرا تعداد قابل توجهی تسلیحات و نیرو به این پایگاه اعزام کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه این هفته همچنین گزارش داده بود که در غرب فرات نیز ایران از طریق شبه‌نظامیان فاطمیون افغانستان مقادیر قابل توجهی سلاح، شامل موشک‌های میان‌برد ساخت ایران و مهمات را به حومه شرقی دیرالزور فرستاده است.

در همین حال، ستاد کل ارتش اوکراین اعلام کرد که روسیه به دلیل کمبود نیروی نظامی، نقل و انتقال نیروهای خود را در سوریه به تعویق انداخته و در تلاش است با قراردادهای کوتاه مدت در سوریه نیرو بگیرد.

به گفته ستاد کل ارتش اوکراین، روسیه در سوریه به سربازگیری با قراردادهای سه ماهه تا یک‌ساله روی آورده است.

خبر تعویق تحرکات نظامی روسیه در سوریه در حالی منتشر می‌شود که ماه گذشته اوکراین اعلام کرده بود که روسیه هزار شبه‌نظامی را در سوریه برای جنگ اوکراین به مرزهای روسیه و بلاروس با اوکراین اعزام کرده است.

ماه گذشته رسانه‌ها به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش دادند که روسیه با هدف گسترش جنگ به عمق شهرهای اوکراین، در حال اجیر کردن نیروهای سوری با تجربه جنگ شهری است.

از سوی دیگر، در هفته‌های اخیر تلویزیون الحدث در یک گزارش اختصاصی خبر داد حزب‌الله لبنان با گروه مزدور و شبه‌نظامی روسی «واگنر» برای اعزام صدها نیرو به اوکراین توافق کرده است.

بنابر این گزارش، دو طرف در این نشست توافق کردند که حزب‌الله ۸۰۰ جنگجو برای کمک به نیروهای روسیه به اوکراین بفرستد و حزب‌الله نیز با وساطت واگنر بتواند از «آلماز-آنتی»، شرکت اسلحه‌سازی دولتی روسیه، تسلیحات بخرد.

تازه‌ترین خبرها

مرور مطبوعات
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید