یک روز پس از گلباران سفارت جمهوری اسلامی در کابل، طالبان مسئولان مرکز تبیان را بازداشت کرد

۱۴۰۱/۱/۲۶

ماموران طالبان مرکز تبیان در کابل را بسته و برخی از مسئولان این مرکز را با خود بردند؛ این مرکز در اطلاعیه‌ای بازداشت مسئول خود در کابل در ارتباط با گلباران سفارت جمهوری اسلامی را تایید کرد.

«مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان» در اطلاعیه‌ای که روز جمعه ۲۶ فروردین منتشر کرد خبر داد که ماموران طالبان ظهر پنجشنبه با حضور در دفتر این مرکز در کابل «حجت‌الاسلام یارمحمد رحمتی، مسئول این دفتر» را با خود بردند.

بر اساس این بیانیه، طالبان مسئول این مرکز را «برای پاره‌ای از توضیحات پیرامون برگزاری تجمع روز چهارشنبه» بازداشت کرده‌اند.

این مرکز نزدیک به جمهوری اسلامی همچنین در این اطلاعیه «تعطیل» شدن دفتر خود را تکذیب کرده و گفته است نیروهای طالبان «محدودیت‌هایی بر فعالیت عادی این دفتر اعمال کردند».

به نوشته این اطلاعیه، طالبان وعده داده که رحمتی «به زودی به دفتر کار خود بازخواهد گشت و فعالیت‌های این دفتر به صورت عادی ادامه خواهد یافت».

پیش از انتشار این اطلاعیه گزارش‌هایی درباره بسته شدن این مرکز در کابل و بازداشت شماری از مسئولان مرکز در کابل و هرات به دست طالبان منتشر شده بود.

مرکز تبیان در اطلاعیه خود بازداشت افراد دیگر را تایید یا تکذیب نکرده است.

گروه طالبان نیز درباره این خبرها هیچ توضیحی نداده است.

مرکز تبیان به جمهوری اسلامی نزدیک است و چندی پیش نیز میزبان ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در غرب کابل بود.

مراسم حمایت از جمهوری اسلامی و گلباران کردن سفارت ایران در کابل دو روز بعد از حمله به این سفارت و آتش زدن کنسولگری ایران در هرات انجام شد.

در جریان آن اعتراضات که روز ۲۲ فروردین انجام شد، گروهی از ساکنان هرات در اعتراض به «بدرفتاری در قبال مهاجرین» در ورودی کنسولگری جمهوری اسلامی در این شهر را به آتش کشیدند و به سوی کنسولگری سنگ پرتاب کردند.

معترضان سپس با شلیک هوایی نیروهای طالبان پراکنده شدند.

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید