سفیر ایران در بغداد همزمان با سفر فواد حسین به تهران: به هر تهدید امنیتی پاسخ می‌دهیم

۱۴۰۱/۱/۲۵

همزمان با سفر وزیر خارجه عراق به تهران، سفیر ایران در بغداد ارتباط حمله موشکی اخیر سپاه پاسداران با پروژه انتقال گاز از اقلیم کردستان عراق را رد کرد اما بار دیگر تهدید کرد جمهوری اسلامی به هر «تهدید امنیتی» پاسخ می‌دهد.

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، در مصاحبه با شبکە تلویزیونی «کردسَت» وابستە بە اتحادیه میهنی کردستان، با اشاره به حضور احزاب کرد مخالف حکومت ایران در اقلیم کردستان عراق گفت: «بارها به صراحت در رابطه با نگرانی‌های امنیتی با مقامات اقلیم کردستان گفت‌وگو کرده‌ایم.»

او ارتباط حملە موشکی اخیر سپاه پاسداران به اربیل را با مسائل گازی و نفتی رد کرد و گفت: «اقلیم کردستان نباید به محلی برای ایجاد آشوب و تهدیدی برای امنیت ملی ایران تبدیل شود.»

مسجدی تهدید کرد که جمهوری اسلامی به هر تهدید امنیتی نه تنها در اقلیم کردستان عراق بلکه در هر جای دیگری پاسخ خواهد داد.

پس از حمله موشکی سپاه پاسداران در ۲۱ اسفند گذشته به ویلایی در شهر اربیل، کریم برزنجی مالک این ویلا که مدیریت شرکت نفتی «گروه کار» را نیز برعهده دارد گفت هدف از این حمله جلوگیری از خط انتقال گاز از اقلیم کردستان عراق به ترکیه بوده است.

پس از آن نیز مقام‌های اقلیم کردستان عراق نیز با اشاره به این حمله موشکی سپاه پاسداران، گفتند که ایران از خط انتقال گاز از این اقلیم به ترکیه ناراضی است.

مصاحبه ایرج مسجدی همزمان با سفر وزیر خارجه عراق به تهران منتشر شده است.

فواد حسین، وزیر خارجه عراق، روز چهارشنبه در نشست مشترک مطبوعاتی با وزیر خارجه ایران گفت که با حسین امیرعبداللهیان درباره مشکلات امنیتی گفت‌وگوهای صریحی داشته است.

او اضافه کرد: «باید راه گفت‌وگو را در پیش بگیریم و امیدواریم در تهران نیز درها برای گفت‌وگو باز باشد.»

ایرج مسجدی در مصاحبه خود با این شبکه تلویزیونی همچنین گفت که جمهوری اسلامی از تشکیل دولت آینده عراق به صورت توافقی حمایت می‌کند.

ایرج مسجدی، عضو نیروی قدس سپاه پاسداران، از سال ۹۵ سفیر جمهوری اسلامی در بغداد است و سخنگوی وزارت خارجه چند روز پیش اعلام کرد که به زودی فرد دیگری به نام محمدکاظم آل‌صادق جایگزین او خواهد شد.

چند روز پیش، ٢١ فروردین، یک هیات به سرپرستی حسن دانایی‌فر، سفیر سابق جمهوری اسلامی در عراق، طی سفری به اربیل با رییس، نخست وزیر و رییس حزب دموکرات اقلیم کردستان عراق دیدار کرده بود.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند از جمله محورهای مذاکرات دانایی‌فر در این دیدارها، توافق حزب دموکرات اقلیم کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی با مقتدی صدر رهبر جریان شیعی صدر عراق بوده است.

جریان صدر۷۳ کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان را به دست آورده و با حزب دموکرات کردستان و همچنین جنبش سنی «السیاده» به رهبری محمد الحلبوسی رییس پارلمان عراق، ائتلاف «نجات میهن» را تشکیل داده است.

ائتلاف الفتح، متشکل از گروه‌های مورد حمایت ایران، تنها ۱۷ کرسی را به دست آورده و از ائتلاف صدر با گروه‌های دیگر خشمگین است.

در خبری دیگر، شامگاه چهارشنبه خبرگزاری ایرنا گزارش داد که خودروی امجد محمد حسین الموسوی، وکیل و نماینده قانونی سفارت جمهوری اسلامی در عراق، در شهر کاظمین هدف شلیک گلوله قرار گرفت اما او «از این سوء قصد جان سالم به در برد». جزییات بیشتری درباره این خبر منتشر نشده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر نیمروزی
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید