ادامه ساخت مجتمع پتروشیمی به صورت شبانه در میانکاله

۱۴۰۱/۱/۲۳

ساخت مجتمع پتروشیمی در میانکاله سه‌شنبه شب همچنان ادامه یافت.این درحالی است که دادستانی کل کشور پیشتر از ابلاغ دستور توقف ساخت این مجتمع پتروشیمی خبر داده بود و خبرگزاری دولتی ایرنا نیز دو روز پیش نوشته بود ابراهیم رئیسی دستور جلوگیری از احداث پتروشیمی میانکاله را صادر کرده است.

گزارش‌ها و ویدیوهای منتشر شده نشان می‌دهد که ساخت‌وساز مجتمع پتروشیمی میانکاله سه‌شنبه شب، بیست و سوم فروردین ماه، همچنان ادامه داشته است.

این در حالی است که رییس کل دادگستری استان مازندران عصر سه‌شنبه اعلام کرده بود که هرگونه ساخت و ساز در پروژه پتروشیمی میانکاله ممنوع شده است و چنانچه مسئولان پروژه دستورات قضایی را نادیده بگیرند با آنها با قاطعیت برخورد قانونی و قضایی صور‌ت خواهد گرفت.

محمدصادق اکبری به طور ضمنی توقف ساخت این مجتمع را موقت عنوان کرد و افزود:‌عملیات اجرای این پروژه متوقف است و تا زمانی که مجوز‌های لازم اخذ نشود هیچ‌کسی حق ندارد کوچک‌ترین فعالیتی در حوزه ساخت‌وساز داشته باشد‌.

ساخت مجتمع پتروشیمی در میانکاله با وجود مخالفت‌های فعالان محیط زیست در محدوده تالاب میانکاله در ۲۰ اسفند ماه ۱۴۰۰ با حضور احمد وحیدی، وزیر کشور، کلنگ‌زنی و آغاز شد.

این پروژه با اعتراض بسیار گسترده فعالان محیط زیست روبه‌رو شده است و به گفته آنها ساخت پتروشیمی آسیب‌هایی بسیار جدی به محیط زیست و پناهگاه حیات وحش میانکاله وارد خواهد کرد.

با تداوم این اعتراضات بود که رییس سازمان محیط‌زیست گفت: کلنگی که برای آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی در میانکاله به زمین زده شد با توجه به اینکه پروژه مجوز محیط زیستی ندارد، فاقد اعتبار است.

پس از آن نیز خبرگزاری دولتی ایرنا دو روز پیش خبر داد که ابراهیم رئیسی دستور جلوگیری از احداث پتروشیمی میانکاله را صادر کرده و قرار است مصوبه دولت قبل در این باره لغو شود.

با این حال ساخت‌وساز مجتمع پتروشیمی میانکاله همچنان ادامه داشت تا اینکه مرکز رسانه قوه قضاییه روز سه‌شنبه اعلام کرد که ساخت پروژه پتروشیمی میانکاله به دستور دادستانی کل کشور و با ابلاغ نامه مدیرکل حوزه حقوق عامه دادستانی کل متوقف شده است.

در نامه مدیرکل حوزه حقوق عامه دادستانی کل کشور از دادستانی مازندران خواسته شده علاوه بر توقف ساخت‌وساز، گزارشی درباره احداث این مجتمع پتروشیمی در محدوده زیست بوم میانکاله، چگونگی فرایند واگذاری ۹۰ هکتار عرصه به سرمایه‌گذار بخش خصوصی، نحوه جانمایی و چگونگی اخذ مجوز‌های لازم و اثرات زیست محیطی این پروژه تهیه شود.

در همین حال فعالان محیط زیست منطقه سه‌شنبه شب، بیست و سوم فروردین ماه، گفتند که با وجود سخنان مقام‌های دولتی و دادستانی کل کشور مبنی بر توقف ساخت پتروشیمی میانکاله، ساخت این مجتمع به صورت شبانه ادامه داشته است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خلاصه خبرها
مرور مطبوعات

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید