دادگاه آمریکا دستور داد دو متهمی که خود را مامور فدرال جا زده بودند حبس خانگی شوند

۱۴۰۱/۱/۲۳

به گزارش آرش علایی، خبرنگار ایران‌ اینترنشنال، قاضی دادگاه آرین طاهرزاده و حیدر علی، دو متهمی که خود را ماموران فدرال آمریکا جا زده بودند، دستور داد دو متهم گذرنامه‌های خود را تحویل داده و با تجهیزات مکان‌یاب در حبس خانگی باشند.

به گزارش خبرنگار ایران‌ اینترنشنال، قاضی هاروی در همین حال با تقاضای دولت آمریکا مبنی بر اینکه دو متهم تا ۹ صبح چهارشنبه به وقت محلی در بازداشت بمانند تا در این فاصله نمایندگان دولت تقاضای تجدیدنظر کنند، موافقت کرد.

قاضی هاروی گفت ادامه دادگاه آرین طاهرزاده و حیدر علی در آینده برگزار خواهد شد.

دادستان در جلسه سه‌شنبه درباره ارتباط این دو متهم با دولت‌های خارجی گفت که حیدر علی در سال ۲۰۱۹ در پاکستان اقامت داشته است، اما وکیل این متهم گفت که موکلش شهروند پاکستان نیست و اقامت پاکستان را هم ندارد.

وکیل حیدر علی خاطرنشان کرد که دولت ایالات‌متحده پیش‌تر پاسپورت آمریکایی علی را مصادره کرده است.

وکیل حیدر علی همچنین تاکید کرد هیچ مدرکی دال بر رشوه دادن موکلش به ماموران سرویس مخفی وجود ندارد.

او گفت که در قوانین جنایی آمریکا جعل هویت افسران جرمی کم اهمیت است و تاکید کرد که موکلش تهدیدی علیه جامعه نیست.

اولین جلسه دادگاه آرین طاهرزاده و حیدر علی دوشنبه در حالی برگزار شد که وکلای این دو نفر اتهاماتشان را رد کردند. در مقابل، نماینده دولت فدرال این دو متهم را خطرناک خواند و گفت آنها علاوه بر اتهامات‌شان، سوگند دروغ نیز یاد کرده‌اند.

دادستان‌های آمریکا این دو نفر را متهم کرده‌اند که خود را به عنوان ماموران فدرال جا زده و به تعدادی از ماموران سرویس امنیتی ایالات‌متحده آپارتمان‌های لوکس رایگان و اقلام ارزشمند دیگری هدیه‌ داده‌اند.

بنابر گزارش‌هایی که تا پیش از دادگاه درباره این دو منتشر شد آرین طاهرزاده و حیدر علی دو سال در ساختمانی که تعداد زیادی از افسران پلیس فدرال و دیگر ادارات امنیتی آمریکا در آن ساکن بودند، زندگی می‌کردند و لباس‌های فرم و ماشین شاسی بلند با نشان اداره امنیت میهنی آمریکا و نیز اسلحه گرم گلاک در اختیار داشتند.

دادستان‌های آمریکا هفته گذشته اعلام کردند که حیدر علی به شاهدان گفته که با سرویس اطلاعاتی پاکستان مرتبط است، اما این ادعای او هنوز تایید نشده است.

از سوی دیگر، سی‌بی‌اس نیوز پنج‌شنبه به نقل از منابع امنیتی آگاه گزارش داد بازرسان آمریکایی احتمال می‌دهند این دو متهم به سرویس اطلاعاتی ایران و سپاه پاسداران مرتبط باشند.

پربیننده‌ترین‌ها

سرانجام، قانون
امروز
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید