برگزاری اولین جلسه دادگاه دو فردی که خود را مامور امنیت داخلی آمریکا جا زده بودند

۱۴۰۱/۱/۲۳

دادگاه آرین طاهرزاده و حیدر علی، دو فردی که خود را مامور فدرال و کارمند وزارت امنیت داخلی آمریکا جا زده بودند، در حالی برگزار شد که وکلای این دو اتهاماتشان را رد کردند و در مقابل نماینده دولت فدرال، آنها خطرناک خواند و گفت این دو علاوه بر اتهامات‌شان، تحت قسم نیز دروغ گفته‌اند.

بنابر گزارش‌هایی که تا پیش از دادگاه درباره این دو منتشر شد آرین طاهرزاده و حیدرعلی دو سال در ساختمانی که تعداد زیادی از افسران پلیس فدرال و دیگر ادارات امنیتی آمریکا در آن ساکن بودند، زندگی می‌کردند، لباس‌های فرم و ماشین شاسی بلند با نشان اداره امنیت میهنی آمریکا و همچنین اسلحه گرم گلاک داشتند.

همچنین دادستان‌های آمریکا دو مرد به نام‌های آرین طاهرزاده و حیدر علی را متهم کردند که خود را به عنوان ماموران فدرال جا زده و به تعدادی از ماموران سرویس امنیتی ایالات‌متحده آپارتمان‌های لوکس رایگان و اقلام ارزشمرند دیگری هدیه‌ داده‌اند.

به گزارش آرش اعلایی، خبرنگار ایران اینترنشنال در جلسه اول دادگاه، وکلای متهمان اتهامات آنها را رد کردند اما نماینده دولت فدرال گفت که آنها افرادی خطرناک هستند و علاوه بر اتهامات‌شان، تحت قسم نیز دروغ گفته‌اند.

وکیل آرین طاهرزاده، در این جلسه با دفاع از موکل خود گفت: دادستان‌های آمریکا، طاهرزاده را به دادن رشوه به ماموران فدرال متهم کرده‌اند اما تنها سندی که دارند این است که طاهرزاده به ماموان سیگار گران‌قیمت تعارف کرده بود. او گفت که موکلش از محاکمه فرار نخواهد کرد و فرد خطرناکی نیست و باید از زندان آزاد شود.

قاضی هاروی، رییس دادگاه، برخلاف نظر وکیل طاهرزاده، آنها را برای جامعه یک خطر محسوب کرد و گفت: بنابر اعلام دولت آمریکا، آرین طاهرزاده تفنگ و سلاح‌های دیگری در اختیار داشته و این یک خطر برای جامعه است.

رییس دادگاه همچنین گفت که آرین طاهرزاده عکس‌هایی به عنوان مجری قانون در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده و بعد آنها را حذف کرده است.

با این حال، وکیل آرین طاهرزاده گفت که خواسته موکلش این است که آزاد شود و تا تصمیمات بعدی دادگاه، نزد پدرش که در ویرجینیا فروشنده سنگ‌های مرمر است، بماند، اما قاضی هاروی گفت که تصمیمی برای آزادی آرین طاهرزاده ندارد.

وکیل حیدر علی، متهم دیگر، نیز در دفاع از او گفت که دولت فدرال، اطلاعات موکلش را فاش کرده و او را مامور پاکستان معرفی کرده است و این اقدام زندگی حیدر علی را نابود می‌کند. او افزود که حیدر علی قربانی «تئوری توطئه» شده است.

قاضی هاروی، رییس دادگاه گفت که تصمیماتش قانونی است و بنابر قانون می‌تواند هر یک از دو متهم، آرین طاهرزاده و حیدر علی، را به سه سال زندان محکوم کند.

در بخشی از دادگاه، وکیل حیدر علی گفت که دادگاه نمی‌تواند موکلش را قبل از صدور حکم زندان در بازداشت نگه دارد. او گفت که احتمال دارد حیدر علی حتی زندانی نشود و حداکثر حکم احتمالی برای او نیز بیش از ۴ سال نخواهد بود.

نماینده دولت فدرال آمریکا که در این دادگاه حضور داشت درباره این دو متهم گفت که هم آرین طاهرزاده و هم حیدرعلی تحت سوگند به دولت آمریکا دروغ گفته‌اند.

او افزود: حیدر علی و آرین طاهرزاده برای جامعه خطرناک هستند و دادگاه نباید به حضور در جلسات بعدی دادگاه (در صورت آزادی از بازداشت)، اعتماد کند.

قاضی اما به نماینده دولت فدرال گفت که حتی در صورت موافقت با آزادی حیدر علی و آرین طاهرزاده، این دو در حبس خانگی با استفاده‌ای جی‌پی‌اس قرار می‌گیرند.

در پایان دادگاه وکلای طاهرزاده و حیدر علی، خواهان آزادی این دو متهم شدند و در مقابل دادستان خواهان ادامه بازداشت این دو تاکید کرد.

در نهایت قاضی هاروی، رییس دادگاه، وقت جلسه بعدی دادگاه را روز سه‌شنبه ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی اعلام کرد و از دادستان خواست تا تمام شواهد جدید را تا نیمه شب دوشنبه ارائه کند.

نگاه روز
اخبار ۲۳
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید