قیس خزعلی: چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی دولت صدری را نمی‌پذیرد

۱۴۰۱/۱/۲۱

قیس خزعلی، رهبر گروه مسلح عصائب اهل الحق، ائتلاف سه‌جانبه صدر، حزب دموکرات کردستان و ائتلاف السیاده را برآمده از اراده خارجی خواند و تهدید کرد چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی، دولت صدری را نمی‌پذیرد.

خزعلی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی الشرقیه گفت: «ما با جریان صدر اختلاف نداریم، بلکه بر سر نمایندگی و دستاوردهای سیاسی اختلاف داریم.» او اضافه کرد که مقتدا صدر خواستار انحلال حشدالشعبی است.

این اظهارات درحالی است که بالا گرفتن اختلاف بین رئیس مجلس نمایندگان و معاون اول او، نگرانی‌ها از بحرانی شدن اوضاع سیاسی عراق را افزایش داده است.

برخی ناظران پیش‌بینی می‌کنند این اختلاف منجر به خروج ائتلاف تقدم به رهبری محمد الحلبوسی از توافق با جریان صدر شود.

شش ماه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق، هنوز دولت جدید بغداد تشکیل نشده است.

در انتخابات پارلمانی ماه اکتبر سال گذشته، بلوک مقتدی صدر با ۷۳ کرسی از ۳۲۹ کرسی پارلمان، بیشترین کرسی‌ها را در اختیار گرفت، اما ائتلاف فتح، به ‌رهبری هادی عامری نزدیک به سپاه قدس جمهوری اسلامی، حدود دو سوم کرسی‌های خود را از دست داد.

در این شرایط، هیات (چارچوب) هماهنگی گروەهای شیعی مورد حمایت ایران یک بار دیگر خواستار دخالت دادگاە عالی فدرال برای حل بحران سیاسی عراق شده است.

چند روز پیش، فائق زیدان رییس شورای عالی قضایی عراق اعلام کرد دستگاه قضایی این کشور تحت فشارها و مداخلات شدید سیاسی برای تشکیل دولت آینده قرار گرفته است.

پیشتر مقتدی صدر رهبر جریان صدر در پیامی به گروه‌های مورد حمایت ایران هشدار داده با آنها هیچ‌گونه توافقی نخواهد کرد.

از سوی دیگر، رهبر ائتلاف فتح تهدید کرد چارچوب هماهنگی از موضوع فراکسیون اکثریت و توافق بر سر نامزد نخست‌وزیری کوتاه نمی‌آید.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید