مقام‌های اسرائیل: حذف نکردن سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی ممکن است مانع احیای برجام شود

۱۴۰۱/۱/۲۱

رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند دولت این کشور از این خبر که آمریکا قصد ندارد سپاه پاسداران را از فهرست گروه‌های تروریستی خارج کند استقبال می‌کنند. همچنین مقام‌های اسرائیل تا حدی امیدوارند این تصمیم احتمالی موجب جلوگیری از احیای برجام شود.

وب‌سایت خبری تایمز اسرائیل به نقل از یک مقام ارشد در دفتر نخست‌وزیری اسرائیل نوشت نفتالی بنت از خبر تصمیم دولت جو بایدن مبنی حذف نکردن نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا که از سوی روزنامه واشینگتن‌پست گزارش شده، استقبال کرد.

واشینگتن پست روز شنبه به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا نوشت بایدن می‌خواهد تقاضای ایران را برای حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی رد کند.

با این حال به گفته این مقام ارشد اسرائیلی، نخست وزیر اسرائیل می‌داند چنین تصمیمی شاید نهایتا مانع از توافق احیای برجام نشود؛ زیرا تهران همچنان آماده بهره‌مندی اقتصادی از برجام در صورت احیای آن است.

روزنامه هاآرتص نیز به نقل از یک منبع آگاه اسرائیلی نوشت اورشلیم انتظار دارد کاخ سفید در روزهای پیش‌رو این تصمیم خود را رسما اعلام کند.

به نوشته هاآرتص، مقام‌های اسرائیلی امیدوارند این تصمیم آمریکا با مقاومت جمهوری اسلامی ایران روبه‌رو شده و مذاکرات احیای برجام را به شکست بکشاند.

همزمان، وبسایت خبری وای‌نت به نقل از یک مقام ارشد دیگر اسرائیلی می‌گوید که این تصمیم آمریکا درست بودن سیاست دولت کنونی اسرائیل در برابر مذاکرات برجام را نشان می‌دهد.

به گفته این مقام، سیاست دولت اسرائیل به رهبری نفتالی بنت و یائیر لاپید مبنی بر پرهیز از تنش با دولت آمریکا و فشار آوردن بر کاخ سفید در نقاطی است که اسرائیل می‌تواند در آنها تأثیرگذار باشد، سیاستی درست است که حال می‌توان نتیجه آن را دید.

تحلیلگران در اسرائیل می‌گویند که تصمیم دولت آمریکا مبنی بر خارج نکردن نام سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی، نتیجه فشارهای اسرائیل و کشورهای عربی منطقه بر کاخ سفید و نیز استفاده از لابی‌های این کشورها در واشینگتن است.

پیشتر جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اعلام کرده که بایدن با رییس ستاد مشترک ارتش این کشور درباره تروریستی بودن نیروی قدس سپاه پاسداران هم‌نظر است.

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در یک نشست کمیته نیروهای مسلح سنا نیروی قدس سپاه پاسداران را یک سازمان تروریستی خواند و با حذف احتمالی آن از فهرست سازمان‌های تروریستی مخالفت کرد.

با این حال، مارک دوبوویتس، رییس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی نوشت: «دولت بایدن قصد دارد تنها نیروی قدس را تروریستی تلقی کند تا سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کند.»

پیشتر برخی مقام‌های جمهوری اسلامی، خروج نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی را به عنوان پیش‌شرط توافق احیای برجام اعلام کرده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید