نشریه اسرائیلی: نگرانی مقامات امنیتی از تغییر جمعیتی در سوریه به نفع ایران و حزب‌الله

۱۴۰۱/۱/۲۰

به نوشته یک رسانه اسرائیلی، مقام‌های امنیتی این کشور تغییر ترکیب جمعیتی در سوریه را که احتمالا به یارگیری جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان منجر خواهد شد تهدیدی جدید ارزیابی می‌کنند.

روزنامه پرتیراژ «اسرائیل هوم» با اشاره به تغییر بافت جمعیتی در سوریه و افزایش تعداد شیعیان و علوی‌ها در این کشور، گزارش داده است که ارتش اسرائیل اقدام احتمالی جمهوری اسلامی و گروه حزب‌الله برای استخدام نیرو از بین این جمعیت را یک تهدید جدید می‌داند.

به نوشته این روزنامه اسرائیلی، ارزیابی مقام‌های امنیتی این کشور این است که جمهوری اسلامی به دنبال بهره‌برداری از شرایط فعلی است؛ اما «نه لزوما با سرمایه‌ای به نام بشار اسد»، زیرا رهبران رژیم سوریه اتحاد با روسیه را جایگزین اتحاد با ایران کرده‌اند.

بنابر همین گزارش، جمهوری اسلامی اوضاع بد اقتصادی سوریه را فرصتی گرانبها برای خود می‌داند، چرا که می‌تواند با تکرار تجربه لبنان، از بین شیعیان و علویان صدها تن را استخدام کند و به بهانه کمک به آنها، سازمان‌های خیریه تشکیل دهد.

جمعیت سوریه پیش از شروع جنگ حدود ۲۱.۳ میلیون نفر بود؛ شامل ۵۹ درصد سنی‌مذهب، ۱۱ درصد علویان، و فقط چهار درصد شیعه.

به نوشته این روزنامه اسرائیلی، در حال حاضر مناطق زیر کنترل بشار اسد ۱۰ میلیون نفر سکنه دارد که ۱۰ درصد آنان شیعه و ۳۰ درصد علوی هستند.

علویان نیز در زمره شیعیان هستند و به عبارت دیگر، اگر علویان سوریه در دهه قبل حدود ۱۵ درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می دادند اکنون ۴۰ درصد جمعیت مناطق زیر کنترل حکومت را تشکیل می‌دهند.

پیش از این نیز گزارش‌های متعددی درباره تلاش نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی برای تغییر ترکیب جمعیتی سوریه منتشر شده است.

از جمله رامی عبدالرحمن، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه، به شبکه الحدث گفته بود که ایران با هدف تغییر بافت جمعیتی در سوریه، شروه به خریداری زمین و ملک در حمص، دیرالزور، حلب و دمشق کرده است.

همچنین گزارش شده بود که نیروهای وابسته به ایران در استان دیرالزور برخی ساکنان را مجبور بە ترک محل زندگی خود می‌کنند.

روزنامه الشرق‌الاوسط نیز خبر داده بود که نیروهای ایران برخی خانواده‌های شیعه را به مناطق نزدیک جنوب لبنان منتقل می‌کنند.

در همین حال به گفته روزنامه «اسرائیل هیوم»، رژیم بشار اسد سنی‌های سوریه را مجبور به مهاجرت به سمت مناطقی در مرز ترکیه کرده و در این مناطق علویان و شیعیان را جایگزین آنها می‌کند.

شیعیان سوریه عمدتا در جنوب این کشور، از جمله در ارتفاعات جولان و هم‌مرز با اسرائیل، زندگی می‌کنند و دو روستای قَرفا و سیده زینب محل سکونت هزاران تن از آنان است.

به گفته این روزنامه اسرائیلی، بشار اسد در یک سال و نیم اخیر گویی از نو زاده شد و کنترل بیش از ۶۰ درصد کشور را بار دیگر به دست آورده و در تلاش برای بازگرداندن شرایط به ۱۱ سال پیش است.

کنترل سایر قسمت‌های سوریه نیز در حال حاضر در اختیار ترکیه، کردهای تحت حمایت آمریکا و شورشیان (که همچنان بخش عمده ادلب را در تصرف دارند) است.

جهان‌نما
اخبار
چهره‌ها - سوئیس

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید