تهران آلوده‌ترین شهر جهان در روز جمعه بود

۱۴۰۱/۱/۱۹

به گفته یک موسسه جهانی رصد کننده شاخص کیفیت هوا در کشورهای مختلف، تهران در روز جمعه ۱۹ فروردین آلوده‌ترین شهر جهان بود؛ سازمان هواشناسی نیز اعلام کرد روزهای آینده ۲۶ استان ایران درگیر گرد و غبار خواهند بود.

موسسه «آی.کیو.ایر» که شاخص کیفیت هوا در کشورها را منتشر می‌کند، روز جمعه در جدول رده‌بندی خود تهران را به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان گزارش کرد.

بر اساس داده‌های منتشر شده در وبسایت این موسسه، روز جمعه پس از تهران شهرهای پکن در چین، چیانگ‌مای در تایلند، هانوی در ویتنام و بانکوک در تایلند در رتبه‌های دوم تا پنجم قرار داشتند.

شاخص کیفیت هوای مناطق مختلف تهران در روز جمعه بین ۴۹۰ تا بیش از ۵۰۰ یعنی وضعیت‌های خطرناک و بسیار خطرناک در نوسان بود.

وزارت بهداشت به شهروندان ساکن تهران توصیه کرد از خانه خارج نشوند و اورژانس نیز گفت اتوبوس آمبولانس در میادین اصلی پایتخت مستقر می‌کند.

همچنین بر اساس مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوا، دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس و آلومینیوم اراک که قرار بود روز شنبه در تهران برگزار شود به تعویق افتاده است.

به گفته سخنگوی شهرداری تهران، کمیته اضطرار آلودگی هوا به ریاست استاندار قرار است در جلسه شامگاه جمعه درباره تعطیلی شنبه تصمیم‌گیری کند.

مطهر محمدخانی، سخنگوی شهرداری تهران، منشأ آلودگی هوا در روز جمعه را «کانون گرد و غبار کشورهای غرب و شمال غربی ایران» و «ناشی از پدیده تغییر اقلیم، خشکسالی و بیابان‌زایی» خواند.

اما صادق ضیائیان، رییس مرکز ملی پیش‌بینی مخاطرات هوا، گفت که غبارهای موجود در هوا هم منشا داخلی دارند و هم منشا خارجی اما سهم هر یک از آنها قابل تفکیک نیست.

روز جمعه کیفیت هوا در استان‌های مجاور تهران، از جمله البرز و زنجان، نیز «بسیار خطرناک» اعلام شد.

کیفیت هوای استان‌های کرمان و سمنان نیز ناسالم برای گروه‌های حساس اعلام شده است.

وضعیت هوا در استان‌های غربی ایران نیز بسیار خطرناک اعلام شده و سازمان هواشناسی از توسعه گرد و غبار و وزش باد شدید موقت در استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان در روز شنبه خبر داد.

به گفته این سازمان، توده گرد و غباری که وارد ایران شده در روزهای آینده ۲۶ استان از جنوب غربی تا شمال شرقی کشور را درگیر خواهد کرد و این وضعیت تا یکشنبه ادامه خواهد داشت.

سازمان هواشناسی همچنین درباره احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و صاعقه در روزهای آینده هشدار داده است.

اخبار ۲۳
۲۴ با فرداد فرحزاد
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید